Protokół Nr X/11

z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu

odbytej w dniu 26  lipca  2011 r.

Lista obecności w załączeniu.

Miejsce sesji – Urząd Miejski w Lublińcu,

Rozpoczęcie sesji godz. 14.00, zakończenie godz. 18.00 ,

Przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu – Piotr Półtorak ,

Protokolant – Tomasz Kucharski.

ad.1 Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

Sesję otworzył i przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Półtorak .

Przewodniczący:  powitał obecnych na sesji: Burmistrz Miasta, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta, współpracowników, radnych oraz  przybyłych gości.           

Na podstawie listy obecności Przewodniczący stwierdził, że w sesji uczestniczy 18  radnych, na ustawowy skład 21 radnych. Nieobecni radni to radna Iwona Janic, radny Gabriel Podbioł oraz radny Marcin Małek.

           

Przewodniczący stwierdził, że obrady są prawomocne. Poprosił obecnych na sali o wyłączenie lub wyciszenie telefonów komórkowych.

  

ad.2 Zatwierdzenie porządku obrad sesji.

Przewodniczący: wskazał, że radni otrzymali materiały na sesję oraz zapytał czy mają uwagi do porządku obrad sesji? Uwag nie było.          

Przewodniczący: podniósł, że radca prawny przeanalizował projekty uchwał dot. zespołu do spraw wyboru ławników zawarte w pkt 5 „k” i „l” porządku. Następnie oddał głos radcy prawnemu w celu omówienia tematu.

Radca Prawny Witold Tyrpień: stwierdził, że po ponownym przeanalizowaniu dwóch projektów uchwał dotyczących powołania zespołu oraz diet dla członków zespołu wskazane projekty uchwał należy zmienić. Radca prawny podniósł, że zespół ds. wyboru ławników nie jest komisja doraźną w rozumieniu przepisów ustawy o samorządzie gminnym lecz zespołem powołanym w oparciu o przepisy ustawy o sądzie powszechnym, w myśl czego członkom zespołu nie przysługują diety.

Radna Renta Pilawa: zapytała,  czy zespół ds. wyboru ławników  można przyporządkować do danej komisji Rady.

Radca Prawny Witold Tyrpień: stwierdził, że zespołu nie można przyporządkować do danej komisji Rady gdyż jego charakter pracy jest szczególny.

Przewodniczący: stwierdził, że zespół jest odrębnym tworem w stosunku do komisji Rady.

Przewodniczący: stwierdził, że radni przed sesją  otrzymali druki nowego projektu uchwały dotyczącego zespołu ds. wyboru ławników. Następnie zapytał czy radni mają pytania w zakresie projektu? Pytań nie było.

Przewodniczący: zaproponował zmian porządku obrad polegająca na zdjęciu dwóch projektów uchwał dotyczących zespołu do spraw wyboru ławników zapisanych w pkt 5 „k” i „l”, w mieście których zaproponował wprowadzić nowy projekt uchwały dot. zespołu ds. wyboru ławników.

Przewodniczący: zaproponował aby do porządku obrad wprowadzić projekt uchwały dot. regulaminu wynagradzania nauczycieli. Dodał, że  nie można był wcześniej przedstawić projektu uchwały bez uzyskania wymaganego stanowiska związku zawodowego nauczycieli.

Przewodniczący:  podniósł, że na swoim posiedzeniu Komisja Gospodarcza rozpatrywała skargę mieszkańca Lublińca pana Huberta Kubosia na działanie Burmistrza w sprawie odmowy przyłącza do kanalizacji sanitarnej. W związku z koniecznością zebrania materiału dowodowego oraz ustalenia stanu faktycznego  komisja podjęła decyzję o przedłużeniu terminu jej rozpatrzenia, w związku z czym przygotowano właściwy projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi. Przewodniczący zaproponował, aby wprowadzić do porządku sesji przedmiotowy projekt uchwały dot. przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi.

Przewodniczący: podniósł, że do Biura Rady przed sesją wpłynęła skarga Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę dot. planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu miasta - Steblowa, w związku z czym przygotowano stosowny projekt uchwały upoważniający Burmistrz do reprezentowania w powyższej sprawie Miasta Lublińca oraz udzielenia odpowiedzi na skargę.  Przewodniczący zaproponował, aby wprowadzić do porządku sesji przedmiotowy projekt uchwały dot. sprawy skargowej.    

Radny Marek Karpe: zawnioskował, aby do porządku obrad sesji wprowadzić dodatkowy temat zawarty w pkt 6 w przedmiocie omówienia przebiegu realizacji inwestycji pod nazwą budowa Dinoparku  w Parku Miejskim oraz przedstawienie wniosków Rady Miejskiej w tym zakresie.

W tym miejscu na sesję przybyła rada Iwona Janic (godz. 14.15)   

     

Przewodniczący:  stwierdził, że zostały zgłoszone wnioski o zmianę porządku obrad. Zapytał czy radni mają do złożenia inne wnioski dotyczące zmiany porządku? Wniosków nie złożono. Następnie zarządził przegłosowanie zamknięcia listy wniosków.

Głosowało 19 radnych. Oddano 18 głosów „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”   za zamknięciem listy wniosków.     

Przewodniczący: zarządził głosowanie nad zaproponowanymi zmianami.

- zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały opisanego w pkt 5 k w sprawie powołania Komisji Doraźnej - Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądowych i wprowadzenie w to miejsce projektu uchwały w sprawie powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądowych;

Głosowało 19 radnych. Oddano 19 głosów „za”.

- zdjęcie  z porządku obrad projektu uchwały opisanego w pkt 5 l w sprawie ustalenia wysokości diety dla członków Komisji Doraźnej - Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądowych;

Głosowało 19 radnych. Oddano 19 głosów „za”.

- wprowadzenie do porządku obrad  w pkt 5 l projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez Miasto Lubliniec;

Głosowało 19 radnych. Oddano 19 głosów „za”.

- wprowadzenie do porządku obrad  w pkt 5 ł projektu uchwały  w sprawie przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi z dnia 07 czerwca 2011 r. Pana Huberta Kubosia;

Głosowało 19 radnych. Oddano 19 głosów „za”.

- wprowadzenie do porządku obrad  w pkt 5 m projektu uchwały  w sprawie wniesienia odpowiedzi na skargę Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę Nr 775/LVIII/2010 Rady Miejskiej w Lublińcu;

Radna Danuta Jelonek: zapytała, czego dotyczy projekt uchwały oraz skarga wojewody?

Przewodniczący: stwierdził, że do Biura Rady przed sesją wpłynęła skarga Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę dot. planu zagospodarowania przestrzennego dla ternu miasta Steblowa, w związku z czym przygotowano stosowny projekt uchwały upoważniający Burmistrz do reprezentowania w powyższej sprawie Miasta Lublińca oraz udzielenia odpowiedzi na skargę. Skarga Wojewody jest obszerna i dotyka w szczególności ograniczeń powierzchniowych budynków handlowych oraz procedury planistycznej.

Radna Danuta Jelonek: zapytała, czy może zapoznać się ze skargą wojewody.

Przewodniczący: stwierdził,  że cały materiał skargowy dostępny jest w Biurze Rady do wglądu. Następnie zarządził glosowanie wprowadzenia przedmiotowego projektu  uchwały do porządku obrad sesji.

Głosowało 19 radnych. Oddano 18 głosów „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”.

- wprowadzenie do porządku obrad  w pkt 6 tematu „Omówienie przebiegu realizacji inwestycji pod nazwą budowa Dinoparku w Parku Miejskim oraz przedstawienie wniosków Rady Miejskiej w tym zakresie” przy odpowiedniej zmianie kolejności następnych punktów porządku obrad.

Burmistrz Miasta: podniósł, że w zakresie dyskusji dot. „Budowa Dinoparku” koniecznym będzie wypowiedzenie się mecenasa Kani, który prowadzi z ramienia Urzędu stosowne postępowania  w tym zakresie. Mając na uwadze konieczność zaproszenia mecenasa Kani na sesję Rady Burmistrz prosi    o przesunięcie tematu na kolejne posiedzenie.

Radny Marek Karpe:  podnosi, że to nie jest tylko jego wniosek, ale również klubów radnych Forum i Samorządu. Dodaje, że dyskusja ma na celu wypracowanie obrazu Rady w przedmiocie inwestycji „Budowy Dinoparku” oraz doprowadzenie do wypracowania stosowanych wniosków. Podnosi, że dyskusja jest konieczna powodem zabezpieczenia interesów miasta Lublińca.

Przewodniczący:  stwierdził, że przystępujemy do glosowania nad złożonym wnioskiem o zmianę porządku obrad.

Głosowało 19 radnych. Oddano 18 głosów „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”.

 

Przewodniczący: stwierdził, że porządek obrad został ustalony.  

              

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Zatwierdzenie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4. Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu za 2010 r.

5. Podjęcie uchwał w sprawie: 

a)zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej;

b)zmiany budżetu miasta na 2011;

c)zmiany uchwały Nr 410/XLVIII/02 Rady Miejskiej w Lublińcu  z dnia 30 sierpnia 2002r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej dla właścicieli i użytkowników wieczystych  z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w objętych podziałem;

d)wyrażenia zgody na nabycie udziałów w nieruchomościach gruntowych położonych w Lublińcu przy rondzie im. Księdza Jerzego Popiełuszki;

e)uchylenia uchwały Nr 97/VIII/2011 Rady Miasta Lubliniec z dnia 31 maja 2011 r.;

f)zmieniająca Uchwałę Nr 478/XLII/09 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Lublińca;

g)przyjęcia od Gminy Boronów realizacji zadania publicznego;

h)przyjęcia od Gminy Pawonków realizacji zadania publicznego;

i)nadania nazwy ulicy drodze wewnętrznej w rejonie ul. Żeromskiego;

j)opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Lubliniec;

k)powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądowych;

l) zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez Miasto Lubliniec;

ł) przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi z dnia 07 czerwca 2011 r. Pana Huberta Kubosia;

m) wniesienia odpowiedzi na skargę Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę Nr 775/LVIII/2010 Rady Miejskiej w Lublińcu;

6. Omówienie przebiegu realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Dinoparku” w Parku Miejskim oraz przedstawienie wniosków Rady Miejskiej w tym zakresie.

7.   Sprawozdanie Burmistrza Miasta z działalności między sesjami.

8. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie między sesjami.

9.   Interpelacje i zapytania.

10. Sprawy różne.

11. Zakończenie sesji.

ad. 3    Przyjęcie protokołów z poprzednich sesji

           

Przewodniczący: powiedział, że radni nie wnieśli uwag do protokołu z sesji odbytej w dniu 21 czerwca 2011 r. Ponownie zapytał zebranych, czy nie mają uwag do protokołu? Uwag nie było.  Następnie nastąpiło głosowanie.

Przyjęcie protokołu z sesji Nr IX/11 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 21 czerwca 2011 r.

Głosowało 19 radnych. Oddano 16 głosów „za” przy 3 głosach „wstrzymujących”.

             

Przewodniczący: stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji Rady został przyjęty.

Ad. 4 Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu za 2010 r.

Przewodniczący: stwierdził, że kolejnym punktem obrad sesji jest przedstawienie sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu   w  2010 roku. Następnie oddał głos kierownik MOPS pani Aleksandrze Stachowiak w celu przedstawienia sprawozdania.

Kierownik MOPS: podniosła, że do przedstawienia  radzie sprawozdania z działalności MOPS   obliguje ją ustawa o pomocy społecznej. Kierownik przedstawiła informację w formie prezentacji multimedialnej, w zakresie której omówiła działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy  Społecznej w Lublińcu. Ponadto wskazała, że MOPS posiada własną stronę internetową, na której można znaleźć informacje związane z działalnością jednostki. Multimedialna prezentacja jest dostępna w Biurze Rady  w formie elektronicznej.

 

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania?

Radna Iwona Janic: zapytała ile osób podjęło pracę z 21 uczestników biorących udział w specjalistycznych szkoleniach?

Kierownik MOPS: stwierdziła, że około  1/3 osób podjęła zatrudnienie.

Przewodniczący Rady: podniósł, sprawę bardzo słabej ściągalności środków od dłużników alimentacyjnych. Zapytał co gmina może zrobić aby podnieść poziom ściągalności?

Kierownik MOPS: stwierdziła, że procedury ściągalności zaległych alimentów od dłużników regulują przepisy prawa które nie dają pewności i skuteczności wyegzekwowania długów. Dodała, że w całym kraju jest taka słaba ściągalność zadłużeń alimentacyjnych, co wskazuje na potrzebę dokonania zmian przepisów prawa w tym obszarze.  

Radny Krzysztof Gembała: stwierdził, że zgadza się z Przewodniczącym Rady co do sprawy ściągalności zadłużeń alimentacyjnych. Dodał, że Rady w tym obszarze faktycznie nie może nic zrobić. Jednocześnie wskazał, że o takich problemach należy mówić na forum publicznym  np. podczas akcji organizowanych przez szkoły, kościoły, jednostki publiczne itp.

Radna Iwona Janic: zapytała czy można podawać do publicznej wiadomości informacje o dłużnikach alimentacyjnych?

Kierownik MOPS: stwierdziła, że tak, dane są kierowane i umieszczane w rejestrze niewypłacalnych  dłużników.

Przewodniczący:  zapytał czy obecni mają pytania? W tym miejscu o głos poprosił mieszkaniec pan Andrzej Koza. Przewodniczący udzielił  głosu mieszkańcowi.

Pan Andrzej Koza:  zapytał, czy można odebrać prawo jady dłużnikom alimentacyjnym oraz ile takich praw jazd odebrano?

Kierownik MOPS: stwierdziła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy można odebrać, wykonuje to Starosta. Co do ilości odebranych praw jazd nie posiada danych, gdyż procedurę odebrania prowadzi Starosta.

Pan Andrzej Koza: podniósł, aby w Nowinach Lublinieckich podawać do publicznej informacji ile pieniędzy publicznych jest przeznaczane na realizację programów pomocy społecznej. Ponadto mieszkaniec zapytał ile osób zatrudnia MOPS i jak jest średnia płaca pracowników zatrudnionych MOPS?

Kierownik MOPS: stwierdziła, że nie posiada takich danych gdyż nie były one przedmiotem sprawozdania.

W tym miejscu z posiedzenia sesji wyszedł radny Roman Marciniak (godz. 14.55)

Ad 5. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Finansowo – Ekonomiczna. Poprosił przewodniczącą komisji radną Agnieszkę Hanszla, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodnicząca Komisji: oświadczyła, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że miasto otrzymało ponad 1,4 miliona złotych na usuwanie skutków powodzi, co jest przedmiotem zmian WPF.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 18 radnych. Rada przy „18” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 121/X/2011 w sprawie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej;

W tym miejscu na sesję wrócił radny Roman Marciniak (godz. 15.00)

b) zmiany budżetu miasta na 2011 r.;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Finansowo – Ekonomiczna. Poprosił przewodniczącą komisji radną Agnieszkę Hanszla, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodnicząca Komisji: oświadczyła, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 122/X/2011 w sprawie zmiany budżetu miasta na 2011 r.;

c)zmiany uchwały Nr 410/XLVIII/02 Rady Miejskiej w Lublińcu  z dnia 30 sierpnia 2002r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej dla właścicieli i użytkowników wieczystych  z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w objętych podziałem;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Gospodarcza. Poprosił przewodniczącą komisji radną Irenę Dyczkowską, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodnicząca Komisji: oświadczyła, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie, przy czym komisja na swoim posiedzeniu wypracowała wniosek o zmianę wysokości stawki procentowej opłat adiacenckiej  z proponowanej 20% na 15%.

Burmistrz Miasta: podniósł, że opłata adiacencka ma zabezpieczyć interes miasta celem nie ponoszenia dodatkowych opłat przez miasto.  Proponowana wysokości stawki na poziomie 20% jest tak obliczona aby miasto nie ponosiło dodatkowych kosztów. Zmniejszenie stawki do 15% spowoduje, że miasta będzie takie koszty ponosić np. w związku z opracowywaniem operatu szacunkowego nieruchomości. Dodał, że opłata adiacencka jest regulowana przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdzie górna jest wysokość jest na poziomie do 30% w związku z czym 20% wysokości stawki jest propozycją wyważoną celem zabezpieczenia odpowiednich wpływów do budżetu miasta.

Przewodniczący: stwierdził, że ustawodawca reguluje górną stawkę opłat adiacenckiej na poziomie do 30 % różnicy wzrostu wartości nieruchomości np. w związku z dokonaniem podziału nieruchomości albo ze zmianą przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego.

Radna Irena Dyczkowsk: stwierdziła, że zmiany przeznaczenia nieruchomości zwiane ze zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego to nie opłata adiacencka tylko renta planistyczna.

Burmistrz Miasta: podniósł, że koszty które miasto ponosi w związku z opracowaniem operatów szacunkowych znacznie przewyższają wpływy z dotychczasowych opłat.

Radny Marek Kazek: oświadczył, że  prosi o wyłączenie z głosowania.

Przewodniczący: stwierdził, że radny Marek Kazek nie będzie brał udziału w głosowaniu. Ponadto udziela głosu mieszkańcowi panu Andrzejowi Koza, który zwraca się z taką prośbą.

Pan Andrzej Koza:  stwierdza, że jest kilka rodzajów opłat adiacenckich np. od podziału czy budowy urządzeń infrastruktury techniczne lub zmiany przeznaczenia terenu w planie zagospodarowania przestrzennego miasta.

Przewodniczący: stwierdził, że mieszkaniec myli opłatę adiacencką z rentą planistyczną, w związku   z czym  zaprasza Pan Andrzeja Kozę na spotkanie po sesji w celu omówienia tematu.

Przewodniczący: stwierdził, że został złożony wniosek o zmianę w projekcie uchwał. Następnie zapytał, czy radni mają inne wnioski do złożenia? Wniosków nie był. Stwierdził, konieczność przegłosowania zamknięcia listy wniosków.

Głosowało 19 radnych. Oddano 19 głosów „za”.

Przewodniczący: stwierdził, że lista wniosków została zamknięta. Dodał, że przechodzimy do głosowania złożonego wniosku przy czy radny Marek Kazek nie głosuje.

Głosowało 18 radnych. Oddano 16 głosów za, 1 głos „ przeciw”  przy 1  głosie „wstrzymującym”

 

Przewodniczący: stwierdził, że złożony wniosek przeszedł. Następnie zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały przy czy radny Marek Kazek nie głosuje. 

Głosowało 18 radnych. Rada przy „16” głosach „za”, 1 głosie „przeciw” oraz 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę nr 123/X/2011 w sprawie zmiany uchwały Nr 410/XLVIII/02 Rady Miejskiej w Lublińcu  z dnia 30 sierpnia 2002r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej dla właścicieli i użytkowników wieczystych  z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w objętych podziałem;

d)wyrażenia zgody na nabycie udziałów w nieruchomościach gruntowych położonych w Lublińcu przy rondzie im. Księdza Jerzego Popiełuszki;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Gospodarcza. Poprosił przewodniczącą komisji radną Irenę Dyczkowską, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodnicząca Komisji: oświadczyła, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały.

Głosowało 19 radnych. Rada przy „18” głosach „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się” , podjęła uchwałę nr 124/X/2011 w sprawie wyrażenia zgody na nabycie udziałów w nieruchomościach gruntowych położonych w Lublińcu przy rondzie im. Księdza Jerzego Popiełuszki;

e)uchylenia uchwały Nr 97/VIII/2011 Rady Miasta Lubliniec z dnia 31 maja 2011 r.;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Zdrowia. Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Zdrowia radny  Roman Marciniak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 125/X/2011 w sprawie

uchylenia uchwały Nr 97/VIII/2011 Rady Miasta Lubliniec z dnia 31 maja 2011 r.;

f)zmieniająca Uchwałę Nr 478/XLII/09 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Lublińca;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Zdrowia. Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Zdrowia radny  Roman Marciniak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 126/X/2011 w sprawie

zmieniająca Uchwałę Nr 478/XLII/09 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie zmiany Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Lublińca;

g)przyjęcia od Gminy Boronów realizacji zadania publicznego;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Zdrowia. Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Zdrowia radny  Roman Marciniak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 127/X/2011 w sprawie

przyjęcia od Gminy Boronów realizacji zadania publicznego;

h)przyjęcia od Gminy Pawonków realizacji zadania publicznego;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Zdrowia. Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Zdrowia radny  Roman Marciniak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 128/X/2011 w sprawie

przyjęcia od Gminy Pawonków realizacji zadania publicznego;

i)nadania nazwy ulicy drodze wewnętrznej w rejonie ul. Żeromskiego;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Oświaty . Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Oświaty radny  Jerzy Orszulak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie z wypracowaną na posiedzeniu komisji  propozycja nazwy ulicy „A. Fredry” .

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały z propozycja nazwy ulicy „A. Fredry”.

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 129/X/2011 w sprawie

nadania nazwy ulicy drodze wewnętrznej w rejonie ul. Żeromskiego; (A. Fredry)

j)opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Lubliniec;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Oświaty . Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Oświaty radny  Jerzy Orszulak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „16” głosach „za”, 1 głosie „przeciw” oraz 2 głosach  „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę nr 130/X/2011 w sprawie opłat za świadczenia                          w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Lubliniec;

k)powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądowych;

Przewodniczący: poprosił o przedstawianie kandydatur na członków zespołu. Zaproponował, aby każdy klub Rady miał swojego przedstawiciela w zespole.

Radny Ryszard Kozok: proponuje kandydaturę radnej Marioli Honisz.

Przewodniczący: zapytał czy radna wyraża zgodę.

Radna Mariola Honisz: oświadcza, że wyraża zgodę.

Radna Renata Pilawa: proponuje kandydaturę radnej Teresy Haberla.  

Przewodniczący: zapytał czy radna wyraża zgodę.

Radna Teresa Haberla: oświadcza, że wyraża zgodę.

Radny Marek Karpe: proponuje kandydaturę radnego Romana Marciniaka.

Przewodniczący: zapytał czy radny wyraża zgodę.

Radny Roman Marciniak: oświadcza, że wyraża zgodę.

Radna Danuta Jelonek: proponuje kandydaturę radnej Ireny Dyczkowskiej.  

Przewodniczący: zapytał czy radna wyraża zgodę.

Radna Irena Dyczkowska: oświadcza, że wyraża zgodę.

Przewodniczący: proponuje kandydaturę radnej Joanny Bąk.

Przewodniczący: zapytał czy radna wyraża zgodę.

Radna Joanna Bąk: oświadcza, że wyraża zgodę.

Radna Renata Pilawa: proponuje kandydaturę radnej Iwona Janic.  

Przewodniczący: zapytał czy radna wyraża zgodę.

Radna Iwona Janic: oświadcza, że wyraża zgodę.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają inne kandydatury? Kandydatur nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały z proponowanym składem.

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 131/X/2011 w sprawie

powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników sądowych;

 

Przewodniczący: stwierdził, że w głosowaniu nie brała udziału radna Irena Dyczkowska.

l) zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez Miasto Lubliniec;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Oświaty . Poprosił przewodniczącego komisji, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodniczący Komisji Oświaty radny  Jerzy Orszulak: oświadczył, że komisja zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały. 

Głosowało 19 radnych. Rada przy „19” głosach „za”, podjęła uchwałę nr 132/X/2011 zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez Miasto Lubliniec;

ł) przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi z dnia 07 czerwca 2011 r. Pana Huberta Kubosia;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Gospodarcza. Poprosił przewodniczącą komisji radną Irenę Dyczkowską, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodnicząca Komisji: oświadczyła, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały.

Głosowało 19 radnych. Rada przy „18” głosach „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się” , podjęła

podjęła uchwałę nr 133/X/2011 w sprawie przedłużenia terminu rozpatrzenia skargi z dnia 07 czerwca 2011 r. Pana Huberta Kubosia;

m) wniesienia odpowiedzi na skargę Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę Nr 775/LVIII/2010 Rady Miejskiej w Lublińcu;

Przewodniczący: powiedział, że projektem uchwały zajmowała się Komisja Gospodarcza. Poprosił przewodniczącą komisji radną Irenę Dyczkowską, o wyrażenie opinii komisji.

Przewodnicząca Komisji: oświadczyła, że komisja zaopiniowała projekt  uchwały pozytywnie.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Stwierdził, że przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały.

Głosowało 19 radnych. Rada przy „18” głosach „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się” , podjęła

podjęła uchwałę nr 134/X/2011 w sprawie wniesienia odpowiedzi na skargę Wojewody Śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę Nr 775/LVIII/2010 Rady Miejskiej w Lublińcu;

ad. 6 Omówienie przebiegu realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Dinoparku” w Parku Miejskim oraz przedstawienie wniosków Rady Miejskiej w tym zakresie.

Radny Marek Karpe: stwierdził, że Komisja Rewizyjna, której jest przewodniczącym tematem budowy Dinoparku zajmuje się od dłuższego czasu. Z podjętych ustaleń wynika, że możemy mieć do czynienia z nieuczciwym inwestorem. Wszelkie terminy inwestycyjne ciążące na inwestorze zostały przekroczone, a w parku nic się nie dzieje w związku z czym trzeba podjąć ostateczne kroki. Rada parokrotnie stosowała do inwestora pisma dot. realizacji inwestycji na które on nie reaguje.  Ponadto inwestor zalega z wymaganymi płatnościami w stosunku do miasta. Po rozmowie z Sekretarzem ustalono, że w lipcu br. inwestor miał rozpocząć prace budowlane, których jednako do dnia dzisiejszego nie rozpoczął. Następnie radny zapytał Burmistrza, czy podjął stosowne kroki w tej sprawie?

Burmistrz Miasta: stwierdził, że w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z inwestorem w sprawie budowy Dinoparku w Lublińcu oraz wypełnienia ciążących na nim zobowiązań finansowych. Obecnie na rynku sytuacja jest bardzo trudna w stosunku do czasu kiedy inwestor uzyskał użytkowanie wieczyste od miasta. Dochody inwestora z działalności parku w Rogowi znacznie spadły co związane jest je zmniejszeniem liczby turystów. Mając na uwadze obecną sytuację gospodarczą oraz trudną sytuację finansową inwestora  jest mało prawdopodobne, że zrealizuje w Lublińcu zamierzoną inwestycję budowy Dinoparku. Burmistrz podniósł, że w stosunku do zaległości inwestora miasto wystąpiło do Sądu Okręgowego we Wrocławiu celem wyegzekwowania zadłużenia. Burmistrz podniósł, że miasto nic nie straciło oddając teren w użytkowanie wieczyste. Co do funkcjonowania basenu w parku, to kwota potrzebna na jego uruchomienie wynosi około 70 tysięcy złotych. Ponadto basen musiał by zostać poddany remontowi. Burmistrz podnosi, że należy wziąć pod uwagę również wkład inwestora w realizację inwestycji w szczególności wydatkowaną kwotę  700 tysięcy złotych na opracowanie projektów i oceny oddziaływania na środowisko inwestycji oraz pierwsze opłaty za użytkowanie wieczyste. W tym miejscu Burmistrz stwierdza, że może należałoby zaprosić inwestora na sesję Rady i poinformować go o konieczności zwrotu terenu w efekcie niewywiązania się z ciążących na nim zobowiązań.

Radny Ryszard Kozok: podniósł, że inwestor został zobowiązany przez Przewodniczącego Rady by kwartalnie  przedkładał Radzie informację o realizacji  inwestycji czego nie dopełnił. Następnie podniósł sprawę pustostanu budynku komunalnego w parku przy basenie.

Przewodniczący: stwierdził, że rok temu na jesień inwestor był obecny na sesji Rady, gdzie zobowiązał się do ścisłej współpracy z Radą w szczególności do przedkładania kwartalnych informacji o stanie realizacji inwestycji. Przewodniczący dodał, że stosował do inwestora pisma w tej sprawie na które nie uzyskał odpowiedzi. Dodał, że w takim stanie rzeczy czas na podjęcie ostatecznych decyzji.

Radny Marek Karpe: podniósł, sprawę budynku komunalnego w parku przy basenie. Dodał, że budynek będąc pustostanem  niszczeje. Stwierdził, że z uzyskanych informacji budynek miał zostać już oddany do przetargu w maju 20211 r., a obecnie jest lipiec.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że budynek komunalny w parku zawsze stanowił problem                                      w szczególności z uwagi na zadłużenia czynszowe lokatorów tam mieszkających. Dodał, że koszty utrzymania budynku były wyższe niż kwoty uzyskiwane z czynszu. Budynek komunalny jest ubezpieczony. Burmistrz dodał, że prowadzone są rozmowy z Policją w przedmiocie przeznaczenia lokali budynku na mieszkania dla Policjantów pracujących w Lublińcu.

Radna Iwona Janic:  podniosła, że nie zgadza się radnymi co do braku konieczności spotkania                z inwestorem i ograniczeniu kontaktu do formy pisemnej. Podniosła, że wszyscy mają pracę i ‘ciepłe posadki” a sytuacja na wolnym rynku jest trudna w świetle panującego kryzysu. Dodała, że na chwilę obecną nie ma koncepcji wykorzystanie parku. W związku z czym może warto zaprosić inwestora raz jeszcze na sesję Rady w celu podjęcia stosownych kroków.

Radny Marek Karpe: stwierdził, że radna  jest chyba adwokatem inwestora i nie każdy ma ciepłe posadki, raczej odpowiedzialną pracę. Radny dodał, że inwestor prze swoje postępowanie lekceważy Radę. Stwierdził, że inwestor jest nieodpowiedzialny, powinien mieć na uwadze, że w okolicy Lublińca działa podobny park w Krasiejowie.

Radna  Iwona Janic: podniosła, że nie chciała nikogo urazić swoimi słowami, ale w trudnych sprawach zawsze warto rozmawiać.

Przewodniczący: stwierdził, że Rada reprezentuje interes miasta i jego mieszkańców. Dodał, że inwestor ponosi ryzyko sowich działań, a władze miasta mają za zadanie egzekwować dotrzymanie warunków umów w celu ochrony interesów miasta.

Burmistrz Miasta: podniósł, że inwestor otrzymał na realizację inwestycji trzy dotacje, łącznie 2 miliony 850 tysięcy złotych. Procedura odzyskania terenu będzie bardzo trudna i prawdopodobnie związana z postępowaniem sądowym. Ponadto miasto będzie musiało zwrócić część opłaty za użytkowanie wieczyste inwestorowi tj. około 200 tysięcy złotych.

Radny Ryszard Kozok: podniósł, że  dziwne iż inwestor otrzymał dwie transze dotacji na inwestycje i dalej nic nie robi.

Przewodniczący:  zaproponował wypracowanie stosownego wniosku w sprawie inwestycji budowy Dinoparku. Wypracowano wniosek w myśl którego Rada miejska w Lublińcu zobowiązuje Burmistrza Miasta Lublińca do podjęcia niezbędnych działań wobec inwestora Dinoparku, mających na celu wyegzekwowanie postanowień wynikających z postępowania przetargowego i aktu notarialnego.

Radny Marek Karpe: stwierdził, że Rada nie ma pretensji do Burmistrza Miasta, ale prosi Burmistrza o poparcie i realizację wniosku w celu ochrony interesów miasta.

    

Przewodniczący:  stwierdził, że został zgłoszony wniosek. Zapytał czy radni mają do złożenia inne wnioski ? Wniosków nie złożono. Następnie zarządził przegłosowanie zamknięcia listy wniosków.

Głosowało 16 radnych. Oddano 16 głosów „za”   zamknięciem listy wniosków.     

Przewodniczący: zarządził głosowanie nad złożonym wniosków.

Głosowało 16 radnych. Oddano 16 głosów „za”.

Przewodniczący: stwierdził, że złożony wniosek przeszedł.

ad. 6.    Sprawozdanie Burmistrza Miasta z działalności między sesjami.

Burmistrz Miasta: oświadczył, że w dniu 21 i 22 czerwca br. uczestniczył w zakończeniu roku szkolnego w SP Nr 1 i SP Nr 3. Burmistrz dodał, że poziom szkolnictwa w Lublińcu jest bardzo wysoki co pokazują wyniki tegorocznych matur gdzie lublinieckie szkoły średnie uzyskały jedne z najlepszych wyników w województwie śląskim. Następnie dodał, że planowana jest termomodernizacja SP1, gdzie aplikuje się do RPO w celu pozyskania środków na ten cel.

W dniu 22 czerwca br. odbyło się spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie reorganizacji szpitala w Lublińcu.

W dniu 27 czerwca br. swoje posiedzenia odbyła Lubliniecka Rada Gospodarcza.

W dniu 28 czerwca br. Burmistrz spotkał się z ambasadorami Japonii i Tajwanu w sprawie możliwości  inwestycyjnych w Lublińcu.

W dniu 29 czerwca br. odbyła się konferencja w sprawie odkryć paleontologicznych, gdzie potwierdzono, że na całym terenie ziemi lublinieckiej występowały dinozaury.

W dniu 18 i 19 lipca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Związku Miasta Polskich w sprawie Kongresu Miasta Polskich, który będzie się odbywał w Lublińcu we wrześniu br. Burmistrz podniósł, że w trakcie Kongresu odbędzie się Lubliniecka Noc Kulturalna podczas której będzie miał swój bezpłatny występ ZPiT „Śląsk”.

Burmistrz poinformował, że brał udział w spotkaniu z parami małżeńskimi seniorów, które obchodziły złote gody. Dodał, że w okresie międzysesyjnym przebywał na urlopie.

Burmistrz poinformował radnych o realizacji inwestycji w mieście Lublińcu.

Burmistrz podniósł, że obecnie toczy się ostatni etap procedury przetargowej na budowę hali sportowej przy SP 3.

Burmistrz stwierdził, że miasto Lubliniec pozyskało środki około 2 milionów złotych na rewitalizację potoku Steblowskiegoo raz wymiana i czyszczeniem kanalizacji deszczowej.

Burmistrz oświadczył, że porozumiano się z firmą w przedmiocie dokończenia budowy boiska przy ZHP.

Burmistrz poinformował, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się wyburzanie budynku przy ul. Św. Anny.

 

ad 7.   Informacja Przewodniczącego  o działaniach podejmowanych w okresie między sesjami.

Przewodniczący: poinformował, że zajmował się następującymi sprawami:

Przewodniczący w czwartek uczestniczył w spotkaniu z parami małżeńskimi, które obchodziły złote gody.

W dniu 24 lipca br. miał miejsce pogrzeb siostry wiceprzewodniczącego Rady radnego Jana Springwalda w którym radę reprezentowali radny Ryszard Kozok oraz radny Jerzy Orszulak.

Przewodniczący: podniósł sprawę artykułu zamieszczonego w Dodatku Lublinieckim do Dziennika Zachodniego nt. Mieszkańcy płaczą i płacą. Dodał, że artykuł dotyczy opłat przedszkolnych i w swojej treści  jest kłamliwy i wprowadza mieszkańców w błąd. Autor artykułu nie uczestniczył w sesji Rady oraz nie zwracał się do Biura Rady o informację, co tym bardziej jest dziwne, że pisze się nie mając           o tym pojęcia.  Przewodniczący dodaje, że Rada będzie domagał się sprostowania tego artykułu w trybie przepisów  prawa prasowego.

Burmistrz Miasta: podnosi, że nie czytał artykułu oraz nie udzielał wywiadu w przedmiotowym temacie. Dodaje, że z doświadczenia wie, że prasa często przekręca informacje, dlatego zawsze prosi o autoryzację swoich wypowiedzi. Podaje jako przykład kłamliwe informację o sytuacji finansowej miasta i jego zadłużeniu które ukazały się na łamach prasy. Ponadto podziela zadanie Przewodniczącego o potrzebie prostowania nieprawdziwych informacji, które dezinformują społeczeństwo lokalne.

Radny Jan Springwald: podnosi, że Rada powinna wystąpić z formalnym pisemnym wnioskiem o sportowanie tego artykułu do Dziennika Zachodniego.

Przewodniczący: podniósł, że Rada zajmuje się również sprawą działania ogródków piwnych  w Lublińcu  w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa w mieści Lublińcu. Dodał, że sprawę rozpoznaje Komisja Bezpieczeństwa.

  

ad. 8.  Interpelacje i zapytania.

Przewodniczący:  poinformował, że do biura rady wpłynęły interpelacje radnych.  Radnej  Iwony  Janic,  radnej Danuty Jelonek oraz radnej Marioli Honisz.

 

Przewodniczący: zapytał czy radni chcą złożyć interpelacje?

Radny Marek Karpe: podniósł, sprawę braku odpowiedzi na jego interpelację z dnia 27.04.2009 r. dot. umieszczenia planu miasta przy cmentarzu wojskowym oraz w sprawie ul. Majdanek.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że rozpozna sprawę interpelacji podniesionych przez radnego.

Radna Danuta Jelonek: podniosła sprawę przycięcia drzew przy rondzie Opolczyka oraz  ul. Częstochowskiej, które ograniczają widoczność i zagrażają bezpieczeństwu w ruchu.

Przewodniczący: zapytał zebranych czy mają pytania?

Radny Janusz Kopyciok: zapytał, kiedy będzie realizowana w Lublińcu budowa „skyparku”? Ponadto radny podniósł sprawę niedrożnych studzienek na końcu ul. Stawowej przy ul. Rusałki.

Radny Marek Karpe: zapytał, czy w urzędzie został powołany nowy zastępca burmistrza?

Burmistrz Miasta: stwierdził, że w sprawie budowy „skyparku” zmieniła się koncepcja budowy w związku z  sugestiami eksperta w dziedzinie budowy „skyparków”. W związku z powyższym dokumentacja na „skypark” będzie wykonana w 2011 r., a budowa będzie przypadać na 2012 r. Burmistrz oświadczył, że udrażnianie studzienek na ul. Stawowej zostało już zlecone. Ponadto dodał, że od 1 lipca br. na swego zastępcę powołał pana Sebastiana Majdzika Naczelnika Wydziału Promocji na okres do 31 grudnia br. w związku z planowaną nieobecnością pani Anny Jonczyk - Drzymała zastępcy burmistrz w tym okresie z powodu urlopu macierzyńskiego.

Radny Ryszard Kozok: podniósł, sprawę remontu drogi K 11 oraz kwestię braku wykonania ścieżki pieszo - rowerowej na przejeździe kolejowym w Kokotku.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że inwestycję remontu drogo K 11 prowadzi GDKiA i ma się ona rozpocząć w tym roku. Co do sprawy wykonania ścieżki pieszo -  rowerowej przez przejazd kolejowy to ma być ona wykonana. Burmistrz dodał, że wykonawcą przejazdu  będzie firma Skanska.

Radny Jan Springwald: stwierdził, że powołanie nowego zastępcy burmistrz jest ważne dla funkcjonowania miasta i brak poinformowania o tym fakcie powoduje niedoinformowanie Rady.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że decyzję  o powołaniu nowego zastępcy podjął praktycznie w przeddzień swojego urlopu po  poprzedniej sesji Rady, w związku z czym nie miał możliwości przedłożenia stosownej informacji Radzie, co czyni na obecnej sesji.

Radna Danuta Jelonek: prosi o zreferowanie skargi Wojewody na plan miejscowy?

Burmistrz Miasta: stwierdził, że skarg jest bardzo obszerna i wpłynęła do urzędu praktycznie przed samą sesją. Główne zarzuty skargi dotyczą wprowadzenia w planie ograniczenia powierzchniowego           w zakresie budowy budynków handlowych wielkopowierzchniowych.

Przewodniczący:  stwierdził, że zakres skargi jest obszerny i specjalistyczny dlatego należy zasięgnąć w tej materii opinii urbanistów.

Przewodniczący: podniósł, sprawę skrzyżowania ul. Szymanowskiego z ul. Wieniawskiego gdzie konary drzew tam rosnących ograniczają widoczności uczestnikom ruchu co zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

      

ad. 9. Sprawy różne.

Przewodniczący: stwierdził, że najbliższa sesja Rady planowana jest na dzień 30  sierpnia  2011 r.          o godz. 14.00. Następnie poprosiła, aby wszystkie projekty uchwał zostały złożone do poniedziałku 22 sierpnia  br. do godziny 12.00, co pozwoli właściwe  przygotować porządek sesji Rady.

Przewodniczący: zaproponował, rozważenie możliwości uczestnictwa przedstawiciela Rady w składzie Rady Sportu oraz Rady Gospodarczej.

Burmistrz Miasta: zaprosił zebranych na obchody „Dni francuskich”  w Lublińcu  oraz do udziału w „Lublinieckiej Nocy Kulturalnej”  podczas której będzie miał swój bezpłatny występ ZPiT „Śląsk”. Ponadto Burmistrz poinformował o otwarciu zamku w Bobolicach na które Radni otrzymali zaproszenie.

Przewodniczący: stwierdził, że przed sesją mieszkańcy miasta prosili o zabranie głosu w związku z czym oddaje im głos.

Pan Filip Toma:  stwierdził, że miasto Lubliniec otrzymało dotację na usuwanie skutków powodzi. Ulica Szafera była utwardzana, a teraz tam się robi kanalizację. Trzeba zrobić porządek z ulicą Szafera.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że prace na ulicy Szafera przebiegają zgodnie  harmonogramem oraz wyznaczonymi etapami I i II.

Pan Andrzej Koza: podniósł, że opracowywany projekt Statutu Miasta powinien zostać poddany pod konsultacje społeczne mieszkańców miasta w celu realizacji idei samorządności lokalnej. Jednocześnie zapytał kto wygrał przetarg na lokal przy ul. E. Stein 6 organizowany przez ASA Lubliniec? Ponadto zapytał, o sprawę nowego „podatku od śmieci” który ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.?

Przewodniczący: stwierdził, że obecnie prace nad nowym projektem statutu prowadzi Komisja Statutowa, następnie opracowany projekt statutu trafi do zaopiniowania przez wszystkie komisje Rady. Posiedzenia komisji Rady są jawne, w związku z czym każdy mieszkaniec może konsultować statut w trakcie prac komisji Rady.   Przewiduje się, że nowy Statutu Miasta miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Pan Andrzej Koza: stwierdził, że nie zgadza się ze stanowiskiem Przewodniczącego. Mieszkaniec uważa, że statut powinien być podany do informacji publicznej po czym w określonym czasie mieszkańcy mieli by prawo wypowiedzieć się o jego postanowieniach.

Przewodniczący: stwierdził, że złożoną propozycję mieszkańca Rada podda analizie.

Pan Andrzej Koza: stwierdziła, że jako radna i Przewodnicząca Komisji Statutowej nad nowym statutem pracuje już drugą kadencję. Dodała, że już w I kadencji radni otrzymali opracowany projekt statutu do którego nie wnieśli uwag. Obecnie Komisja Statutowa ponownie opracowuje zapisy Statutu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Burmistrz Miasta: stwierdził, że na pytanie dotyczące wyniku przetargu organizowane przez ASA nie odpowie bo nie posiada wiedzy o rezultacie przetargu. W zakresie pytania dot. podatku śmieciowego, to zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina ma 18 miesięcy na dostosowanie gospodarki odpadami     

do zapisów obowiązujących ustaw czyli do 1 stycznia 2013 r. 

    

                                                                                 

 ad. 10.   Zakończenie sesji. 

                       

            Po wyczerpaniu porządku obrad sesji Przewodniczący  „ zamknął obrady X sesji Rady Miejskiej w Lublińcu „.

Protokołował                                                                Przewodniczący Rady

Tomasz Kucharski

                                                                                      Piotr Półtorak

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr X/11 z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu odbytej w dniu 26 lipca 2011 r.
Podmiot udostępniający informację:U.M. Lubliniec
Informację opublikował:Tomasz Kucharski
Data publikacji:31.08.2011 09:41
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:Brak