Protokół Nr 4   /11

z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Praworządności

oraz Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju

odbytego w dniu 10 lutego 2011r.

Lista obecności w załączeniu.

Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Zatwierdzenie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

4.  Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miejskiej.

5. .Spotkanie z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej i Prokuratury Rejonowej.    

6. Sprawy bieżące.

Ad.  1.

Wspólne posiedzenie Komisji otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji radny Jan Springwald. Na podstawie listy obecności stwierdził, że obrady są prawomocne. Obecnych 3 radnych członków Komisji Bezpieczeństwa oraz 4 radnych członków Komisji Ochrony Środowiska.

Ad.  2.

Komisje jednogłośnie zatwierdziły porządek posiedzenia,

- 3 głosy „za” Komisja Bezpieczeństwa,

- 4 głosy „za” Komisja Ochrony Środowiska.

Ad  3.

Komisje jednogłośnie, przyjęły protokoły z poprzedniego posiedzenia.

- 3 głosy „za” Komisja Bezpieczeństwa,

- 4 głosy „za” Komisja Ochrony Środowiska.

Ad 4.

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że na dzisiejsze posiedzenie komisji nie przedstawiono projektów uchwał celem zaopiniowania, dlatego proponuje przejść do omawiania kolejnego punktu dot. spotkanie z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej i Prokuratury Rejonowej.

      Ad. 5.

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że na dzisiejszym posiedzeniu komisji będziemy omawiali informację nt. współpracy  z samorządem, Straży Miejskiej, Policji, Prokuratury, Straży Pożarnej i Żandarmerii Wojskowej. Dodał, że na spotkanie nie przybył przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Pożarnej.  Przywitał przedstawicieli wskazanych wyżej jednostek i poprosił  o zabranie głosu Prokuratora Rejonowego  Krzysztofa Droździoka.

Prokurator Rejonowy Krzysztof Droździok:  stwierdził, że informacja z działalności prokuratury przekazano radzie w formie pisemnej.  Ilość postępowań karnych maleje. Prokurator podniósł, że statystyki przestępczości za 2010r. są porównywalne do 2009 nawet malejące. Wzrasta liczba tragicznych wypadków na dogach. Dodał, że po otwarciu nowej obwodnicy miasta liczba tragicznych zdarzeń na drogach wzrasta.  Prokurator oświadczył, że teren powiatu lublinieckiego jest stosunkowo spokojny w aspekcie przestępczości. Wskazał, że duża liczba zdarzeń związana jest z nietrzeźwymi kierowcami.

Radny Krzysztof Gembała: podniósł, że patologią są pijani kierowcy na wsiach którzy jadą samochodem po spożyciu alkoholu z baru do domu.

 

Prokurator Rejonowy Krzysztof Droździok:  stwierdził, że takie przypadki są trudne do wykrycia, gdyż trzeba sprawcę ująć na gorącym uczynku. Dodał, że to nie tylko kierowcy samochodów, ale również pijani rowerzyści podlegają pod odpowiedzialność karną.

 

Radny Ryszard Kozok: zapytał, czy dane zawarte w pisemnej informacji dotyczą terenu powiatu czy miasta Lubliniec?

Prokurator Rejonowy Krzysztof Droździok:  oświadczył, że dane dotyczą terenu całego powiatu.

Radny Ryszard Kozok: podniósł, sprawę dopalaczy. Dodał, że w Lublińcu był sklep z tymi niebezpiecznymi dla zdrowia środkami, ale został zamknięty. Zapytał czy prokuratura może monitorować  i ograniczyć możliwość ponownego powstania takiego sklepu z dopalaczami?

Prokurator Rejonowy Krzysztof Droździok:  oświadczył, że Prokuratura nie ma takiej kompetencji. Zgodnie z obowiązującym prawem ograniczenia i zakazy prowadzenia takiej działalności leżą po stronie gminy.

 Radny Ryszard Kozok: zapytał, co należy zrobić, aby handel dopalaczami był karany?

 Prokurator Rejonowy Krzysztof Droździok:  oświadczył, że  należy zmienić przepisy prawa  karnego, co leży po stronie ustawodawcy.

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że sprzedaż dopalaczy przenosi się do Internetu i na bazary.

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy zebrani mają pytania? Pytań nie było. Następnie Przewodniczący podziękował Prokuratorowi za informację i porosił o zabranie głosu komendanta Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego.

Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego: stwierdził, od niedawna jest nowym komendantem policji, wcześniej pracował w Komendzie Policji w Gliwicach. Dodał że Policja wykonuje swoje ustawowe zadania. Problemem są kierowcy pod wpływem alkoholu. Policja generalnie parę razy w roku przeprowadza akcje zwrócone przeciwko takim kierowcom. Ponadto problem stanowią tzw. piraci drogowi. Dodał, że lubliniecka policja otrzymała obecnie nowy sprzęt dwa motory Honda oraz samochód Opel Vectra, który skutecznie pomorze walczyć z patologią kierowców.

Stwierdził, że bardzo przydatny dla Policji jest monitoring miejski który pomaga ustalić sprawcę oraz zdarzenie przestępcze. Wskazał, że podłączenie stanowiska monitoringu do komendy policji jeszcze bardziej usprawni wykrywanie przestępstw.   Współpraca z miastem układ się dobrze, przywrócono wspólne patrole ze Strażą Miejską. Statystyki policyjne pokazują, że przestępczość na  terenie powiatu lublinieckiego maleje. Komendant podziękował Burmistrzowi i Radzie za pomoc finansową w zakupie radiowozu dla Policji.

Burmistrz Miasta: podniósł, że planuje się systematyczna rozbudowę sieci monitoringu w mieście Lublińcu. Środki m.in. na ten cel można uzyskać z RPO w ramach programu „Bezpieczne  miasto”.

Przewodniczący Komisji: podniósł, że można zwiększyć liczbę patroli nocnych na terenie miasta, w szczególności w okresie letnim, gdzie często dochodzi do bójek po tzw. wyjściu z dyskoteki.

 Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego: stwierdził, lublinieckie lokale są monitorowane przez policję. Największa liczba zdarzeń przestępczych występuje w lokalu „Arkady” gdzie odbywają się dyskoteki.

Radny Marcin Małek: zapytał o sprawę fotoradarów w mieście Lublińcu?

Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego stwierdził, że są propozycje aby w Lublińcu zlokalizować fotoradary. To by na pewno poprawiło bezpieczeństwo i ograniczyło przekraczanie prędkości przez kierowców.

Burmistrz Miasta: oświadczył, że są podjęte ustalenia aby fotoradary zostały zlokalizowane na drogach wylotowych miasta Lublińca. Burmistrz podniósł, że takie radary będą faktycznie polepszać bezpieczeństwo, ale  ograniczą również przekraczanie prędkości przez rodzimych kierowców.

Przewodniczący Komisji : podniósł sprawę motocyklistów oraz wyścigów które sobie organizują na terenie miasta.

Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego stwierdził, że policja lubliniecka otrzymała dwa nowe motory marki  Honda  które będą wykorzystywane w celu ograniczenia nielegalnych wyścigów motocyklistów.

Radny Ryszard Kozok: zapytał o możliwość interwencji Policji w walce z bezdomnymi agresywnymi psami?

Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego stwierdził, że co zasady wyłapywaniem bezdomnych psów zajmują się zzułby gminy, ale w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia przez agresywnego psa Policja może użyć np. broni palnej.

Przewodniczący Komisji : zapytał o dostępność nr 112?

Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego stwierdził, że numer 112 jest obecnie głównym numerem alarmowym. Dodał, że łączenie pod ten numer następuje do centrali zlokalizowanej w straży pożarnej, z  której łączy się rozmowę do właściwej służby.

Przewodniczący Komisji: podniósł sprawę niebezpiecznych wyjazdów z supermarketów Biedronka, Intermarche oraz z apteki przy rondzie Opolczyka.  Dodał, że w przyszłości należałoby te wyjazdy zmienić w organizacji ruch w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu.

Komendant Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego stwierdził, że rozpozna sprawę niebezpiecznych wyjazdów.

Przewodniczący: zapytał, czy zebrani mają pytania? Pytań nie było. Następnie Przewodniczący podziękował  Komendantowi Powiatowej Policji  podinsp. Piotra Malinowskiego za udział w posiedzeniu komisji i porosił o zabranie głosu komendanta straży Miejskiej Marka Susze.

Komendant Straży Miejskiej Marek Susza: podniósł, że stan strażników się nie zmienił i wynosi 6 strażników. Straży bardzo ułatwił pracę na terenie miasta wprowadzony monitoring, który umożliwia monitorowanie terenów miasta bez wychodzenia z komendy straży przez dyżurnego strażnika. Zmieniła się kompetencja organu nadzoru nad strażą którym obecnie jest wojewoda. Pojawiły się powrotnie patrole nocne w piątki i soboty, w tym prowadzone wspólnie z policją. Planowane wprowadzenie na terenie miasta fotoradrów przyczyni się do polepszenia bezpieczeństwa mieszkańców. Współpraca z służbami które tu występują układa się dobrze.

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy zebrani mają pytania? Pytań nie było. Podziękował komendantowi Straży Miejskiej Markowi Susze oraz zebranym za przedstawienie informacji  nt. działalności i możliwości współpracy z samorządem, Straży Miejskiej, Policji, Prokuratury, Straży Pożarnej i Żandarmerii Wojskowej w mieście Lublińcu.  

     Ad. 6

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy radni maja do omówienia sprawy bieżące?

Burmistrz Miasta: poinformował, że jest zainteresowany inwestor kupnem gruntu w lublinieckiej specjalnej strefie ekonomicznej wskazał, że postępowanie przetargowe wyłoni nabywcę gruntu. Dodał, że na ul. Cegielnianej ma powstać hala Roliko jest to firma budowlana.

Radny Ryszard Kozok: zapytał o sprawę remontu dworca PKP?

Burmistrz Miasta; wskazał, że rozmowy z PKP w przedmiocie remontu są trudne. Ustalono, że miasto Lubliniec przeznaczy kwotę 200 tysięcy złotych na ten cel podobnie PKP. Na terenie obiektu dworca planuje się zlokalizować miejskie toalety oraz punkt informacji turystycznej.

Przewodniczący Komisji: zapytał, o sprawę budowy nowego basenu w mieście Lublińcu?

Burmistrz Miasta: stwierdził, że w planach władz miejskich jest budowa nowego basenu wszystko uzależnione jest od środków finansowych na budowę takiego basenu. Przewidywany koszt budowy to kwota około 10 milionów złotych co dla budżetu miasta jest dużą kwotą, w związku z czym planuje się pozyskać środki zewnętrzna np. z Funduszu Norweskiego. Jednocześnie Burmistrz podniósł, że środki na budowę basenu miasta planuje pozyskać ze sprzedaży gruntów.

   

   

           Na tym posiedzenie zakończono.

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska   Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa

   Janusz Kopyciok                                                                Jan Springwald

Protokołował:

Tomasz Kucharski

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr 4/11 z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Praworządności oraz Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju odbytego w dniu 10 lutego 2011r.
Podmiot udostępniający informację:U.M. Lubliniec
Informację opublikował:Tomasz Kucharski
Data publikacji:29.03.2011 18:00
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Andżelika Luba
Data aktualizacji:12.05.2011 11:10