Protokół Nr  26/08

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych

odbytego w dniu 22 grudnia 2008r.

Lista obecności w załączeniu.

Porządek posiedzenia:

1.      Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności.

2.      Zatwierdzenie porządku posiedzenia.

3.      Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

4.      Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu.

5.      Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Gminnego Programu Alkoholowego na 2009 rok.

6.      Zaopiniowanie uchwały w sprawie Programu Narkomanii na 2009 rok.

         7.  Sprawy bieżące.

Ad.  1.

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji radny Wojciech Jędryka. Na podstawie listy obecności stwierdził, że obrady są prawomocne. Obecnych 5 członków komisji.

 

Ad.  2.

Komisja jednogłośnie zatwierdziła porządek posiedzenia z przedstawioną zmianą. Oddano 5 głosów „za”.  

Ad  3.

Protokół z poprzedniego posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Oddano 5 głosów „za”.

Ad 4.

Przewodniczący Komisji: oświadczył, że na dzisiejszym posiedzeniu mamy do zaopiniowania projekt uchwały w sprawie zmiany statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu. Porosił obecną Kierownik MOPS panią Aleksandrę Stachowiak o omówienie projektu uchwały.

Kierownik MOPS:  stwierdziła, że zamiana statutu MOPS spowodowana jest zmiana zadań w sferze pomocy społecznej, w szczególności sferze świadczeń alimentacyjnych. Zadań przybywa a pracowników jest mało na taki zakres obowiązków. Za zwiększeniem zadań Ida większe pieniądze. To jest znaczne obciążenie dla gminy. Ściągalność należności z tytułu zobowiązań alimentacyjnych jest niska. Podmioty obowiązane do wypełniania tych świadczeń uchylają się od ich spełniania. Oczywiście każdy podmiot, który nie wypełnia obowiązków alimentacyjnych jest wprowadzany do rejestru dłużników.

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy można polepszyć w jakiś sposób ściągalność świadczeń alimentacyjnych?

Kierownik MOPS: stwierdziła, że jest to bardzo trudne, gdyż MOPS nie jest organem policyjnym. Wielu dłużników nie wykazuje dochodu i jest niewypłacalnych.  

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy zebrani mają pytania? Pytań nie było, w związku z czym nastąpiło głosowanie nad projektem.

Głosowało 5 radnych. Oddano 5 głosów „za”

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

Ad 5 .

Przewodniczący Komisji: oświadczył, że kolejnym punktem posiedzenia jest zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Gminnego Programu Alkoholowego na 2009 rok. Projekt uchwały dotyczy sfery działań MOPS w związku z czym proszę o omówienie jego założeń przez Kierownika MOPS.

Kierownik MOPS:  stwierdziła, że projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Alkoholowego na 2009 rok jest przyjmowany co roku, na dany rok. Swoje umocowanie ma w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi Wskazuje założenia miasta w sferze alkoholizmu. Na realizację  programu w 2009 roku przewidziano około 490 tysięcy złotych.

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że do szpitali przyjmuje się coraz więcej osób z urazami, będących alkoholikami. W sakli roku w naszym lublinieckim szpitali tj. około 70 do 80 osób. Te osoby są w nałogu alkoholowym co stanowi trudność w ich leczeniu.

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy zebrani mają pytania? Pytań nie było, w związku z czym nastąpiło głosowanie nad projektem.

Głosowało 5 radnych. Oddano 5 głosów „za”

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

   

Ad 6 .

Przewodniczący Komisji: oświadczył, że kolejnym punktem posiedzenia jest zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Programu Narkomanii na 2009 rok. Projekt uchwały dotyczy sfery działań MOPS w związku z czym proszę o omówienie jego założeń przez Kierownika MOPS.

Kierownik MOPS:  stwierdziła, że projekt uchwały w sprawie Programu Narkomanii na 2009 rok podobnie jak program alkoholowy przyjmowany jest co roku. Te dwa programy wiążą się z sobą, gdyż dotyczą osób uzależnionych. Oczywiście narkomanów jest o wiele mniej.

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że problem narkomani dotyka głównie młodych ludzi, mających dostęp do szeroko rozumianych używek. Nałóg narkomani jest  w zasadzie bardziej i szybciej wyniszczający od alkoholizmu.

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy zebrani mają pytania? Pytań nie było, w związku z czym nastąpiło głosowanie nad projektem.

Głosowało 5 radnych. Oddano 5 głosów „za”

Przewodniczący Komisji: stwierdził, że projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

 

 Ad. 7

Radny Alfred Prządło: zapytał o budżet MOPS z przenuceniem dla seniorów. Dodał, że budżet seniora został bardzo uszczuplony.

Kierownik MOPS: stwierdziła, że budżet faktycznie jest uszczuplony, w szczególności w zakresie środków paliwo.  To jest konsekwencja trudnej sytuacji finansowej. Dodała, że po rozmowach z Burmistrzem w trakcie roku budżet seniora  może ulec zmianie i się zwiększyć w sytuacji polepszenia  finansów miasta.

Przewodniczący Komisji: zapytał jak postępują prace w nowej siedzibie MOPS.

Kierownik MOPS: stwierdziła, że prace postępują zgodnie z planem. Obecnie prowadzone są prac na dachu, montowane są okna, drzwi oraz instalacje.

Przewodniczący Komisji: zapytał, czy zebrani mają jeszcze pytania. Pytań nie było, w związku z czym zamknął posiedzenie komisji.

        

                                                                                        Przewodniczący Komisji

                                                                           

                                                                                              Wojciech Jędryka

Protokołował

Tomasz Kucharski

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr 26 z posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych z dnia 22.12.2008 r.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Andżelika Luba
Data publikacji:10.02.2009 14:57
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Andżelika Luba
Data aktualizacji:12.05.2011 12:02