Protokół Nr V/07

z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu

odbytej w dniu 24 stycznia 2007r.

Lista obecności w załączeniu.

ad.1 Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

              Sesję otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Radny Piotr Półtorak. Powitał Burmistrza Miasta z współpracownikami, przybyłych gości na obrady sesji.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że na ogólny skład 21 radnych, w sesji uczestniczy 18 radnych. Nieobecni usprawiedliwieni Radny Zygmunt Anczok, Kazimierz Szwedziński. Radny Jerzy Orszulak zgłaszał, że spóźni się na sesję. Wobec powyższego obrady sesji są prawomocne.

ad.2 Ślubowanie radnego

              Z powodu przedstawienia przez Pana Szwedzińskiego Kazimierza zwolnienia lekarskiego, niniejszy punkt zostaje zdjęty z porządku obrad sesji.

ad.3 Zatwierdzenie porządku obrad sesji.

              Burmistrz Miasta – zwrócił się do Przewodniczącego Rady i Radnych z prośbą o zdjęcie z projektu porządku obrad :

pkt. 7b – dot. regulaminu porządkowego cmentarza komunalnego w Lublińcu – Kokotku. Na temat cmentarza są uwagi mieszkańców. Drugi problem jaki wystąpił na Kokotku, to rezygnacja od 1.02.07r. przewoźnika, który dowoził dzieci do szkoły w Lublińcu. Ponadto nie została wykonana uchwała Rady Miejskiej w sprawie utworzenia na Kokotku sołectwa. Mieszkańcy się domagają, aby w Kokotku utworzyć sołectwo. Te problemy wymagają debaty z mieszkańcami Kokotka. Warto  by było, aby na sesję, gdzie będą omawiane tematy Kokotka zaprosić mieszkańców Kokotka.

pkt. 7a – w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów prze Gminę Lubliniec

w A.S.A Lubliniec. W związku z podniesieniem przez A.S.A ceny za wywóz śmieci pojawiło się wiele głosów co do istnienia Spółki. Odbywa się debata co dalej z Spółką ?

wprowadzić do projektu porządku obrad projekt uchwały w sprawie przystąpienia miasta Lubliniec do Norweskiego Mechanizmu Finansowego

i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki uprzejmości powiatu tarnogórskiego zostaliśmy wpisani jako partner porozumienia, którego celem jest szkolenie kadry nowoczesnej administracji. Wartość całego zadania oszacowana jest na 1 mln. EURO. Jednostki wchodzące w skład porozumienia muszą zagwarantować w budżecie 15% środków własnych, reszta pokrywana będzie z środków Unii Europejskiej.

              Radny Wojciech Graca – popiera propozycję Burmistrza Miasta odnośnie Kokotka. Co do udziałów A.S.A. chciałby wiedzieć, czy poprzez objęcie udziałów miasto będzie wykupywać dług A.S.A.?

                                                             -  2  -

              Burmistrz Miasta – szczegółowo na temat A.S.A nie można nic powiedzieć, Urząd nie otrzymał danych. Jednak warto porozmawiać na temat Spółki – wypracować koncepcję, co zrobić, żeby przejąć kontrolę nad Spółką. Miasto posiada 53% udziałów w Spółce, a nie może o niczym decydować. Burmistrz prosi, aby na najbliższej sesji odbyła się poważna debata nad Spółką, chciałby mieć jasne decyzje od Rady. Miasto musi mieć wpływ na działania, które dotyczą mieszkańców. Co by było, gdyby pojawiła się kolejna firma śmieciowa, o znacznie niższych cenach za wywóz śmieci, czy wówczas A.S.A znów obniżyłaby ceny za wywóz śmieci ? Potrzebna jest decyzja strategiczna, a nie cząstkowa.

Kolejna sprawa to problem docelowej wizji usług komunalnych, w związku z wejściem w program spójności ZGKLiC musi  wyłączyć  z działalności wszystko, oprócz wody i kanalizacji.

              Radny Marek Karpe zgłosił wniosek formalny, aby zamknąć dyskusję nad Spółką A.S.A. i przejść do dalszej realizacji porządku obrad sesji.

              Po ogłoszeniu wniosku formalnego przez w/w Radnego Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, kto jest za zamknięciem listy wniosków. „ Za „ głosowało 16 radnych, 2 głosy „ wstrzymujące „ Wniosek został uwzględniony.

Na obrady przybył Radny Jerzy Orszulak – obecnych 19 radnych.

              Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie uwagi zgłoszone do projektu porządku obrad przez Burmistrza Miasta.

1)     „ za „ zdjęciem z projektu porządku obrad pkt. 7b głosowało 17 radnych,

2 głosy „ wstrzymujące „

2)     „ za „ zdjęciem z projektu porządku obrad sesji pkt. 7b głosowało 18 radnych

1 głos „ przeciw „

3)     „ za „ wprowadzeniem projektu uchwały w sprawie przystąpienia Miasta

do Norweskiego Mechanizmu Finansowego głosowało 19 radnych.

              Porządek obrad wraz z poprawkami został przez Radę zatwierdzony przy 18 głosach „ za „ i 1 głosie „ przeciw „ jak niżej :

1.      Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

2.      Złożenie ślubowania

3.      Zatwierdzenie porządku obrad.

4.      Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

5.      Sprawozdanie Burmistrza Miasta z działalności w okresie między sesjami.

6.      Podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta na 2007r.

a)     odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej do projektu budżetu

miasta na rok 2007

b)     opinia Komisji Finansowo – Ekonomicznej

c)      dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie

d)     głosowanie nad projektem budżetu miasta

-  3  -

Podjęcie uchwał w sprawie :

a)     zmieniająca uchwałę Nr 321/XXIV/04 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia

31.08.2004r. w sprawie zmiany Regulaminu porządkowego cmentarza komunalnego w Lublińcu,

b)     ustalenia przebiegu istniejącej drogi gminnej oraz nadania nazwy ulicy

na terenie miasta Lublińca,

c)      przystąpienia Miasta Lublińca do Norweskiego Mechanizmu

Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego

8. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie

    międzysesyjnym.

9. Interpelacje i zapytania.

10. Sprawy różne.

11. Zakończenie sesji.

ad.5 Sprawozdanie Burmistrza Miasta z dizałalności w okresie między sesjami.

              Burmistrz Miasta poinformował, że w ciągu dwóch tygodni podjął wiele tematów i wydał 15 zarządzeń. W przeważającej części działania były ukierunkowane na pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania. Podjął rozmowy z przedstawicielami Zrzeszenia Narodowego Przewoźników Drogowych jako inwestora na pozyskany grunt przy ul. Klonowej. Zrzeszenie chce otworzyć ośrodek szkoleniowy. W sprawie zagospodarowania tych gruntów odbędzie się również spotkanie z Ambasadorem Japonii.

W sprawie utraty mandatu Radnego Zygmunta Anczoka z powodu nie złożenia

we właściwym terminie oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej przez żonę Burmistrz rozmawiał z Wicewojewodą. Prawo w tej kwestii jest kompletnie niespójne, w ustawie samorządowej jest mowa o utracie diety przez radnego, natomiast Ordynacja Wyborcza pozbawia radnego mandatu.. W Warszawie na ten temat głosy są podzielone.

Duzo pracy poświęcono budżetowi miasta na 2007r., Powołano Lubliniecką Radę Sportu – na przewodniczącego Rady wybrano Pana Zygmunta Anczoka,

w najbliższym czasie będzie powołana Lubliniecka Rada Kultury.

Burmistrz brał udział w Regionalnym Komitecie Sterującym , tam wyszedł problem A.S.A.

Duże zainteresowanie internautów czatami Burmistrza Miasta.

Udział Burmistrza w posiedzeniu sprawozdawczo – wyborczym Klubu „ Sparta „ Spotkanie zawieszono z uwagi braku kandydatów do Zarządu „ Sparty „

Jest propozycja utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta.

              Radna Renata Pilawa poinformowała, że Młodzieżowa Rada Miasta jest powołana, jej kadencja trwa do maja 2007 roku.

ad.6. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta na 2007r.

a)     odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej

Przewodniczący Komisji Finansowo – Ekonomicznej Radny Marek

Karpe odczytał opinię RIO o przedłożonym przez Burmistrza Miasta projekcie budżetu na rok 2007 ( opinia w załączeniu ).

                                                             -  4  -

b)     opinia Komisji Finansowo – Ekonomicznej

Radny Marek Karpe – Przewodniczący Komisji Finansowo – Ekonomicznej przedstawił wnioski – stanowisko z posiedzenia Komisji Finansowo – Ekonomicznej z Przewodniczącymi Komisji Rady ( wnioski w załączeniu )

c)      dyskusja

Radny Wojciech Graca – zaznaczył, że w tym budżecie wiele rzeczy niepokoi. Jednak ze względu na zaufanie do Burmistrza Miasta będzie głosował za przyjęciem budżetu. Szczególnie niepokoją wydatki oświatowe, które dwukrotnie przewyższają subwencję. Wydaje się, że ten temat wymaga dogłębnej analizy. Jest przeciwny likwidacji ZOPO. Informacje

o likwidacji ZOPO przeczytał w prasie.

              Burmistrz Miasta – jak budżet Rada przyjmie, można przystąpić do dalszych prac. Chodzi o to, żeby były rozwiązania globalne, a nie realizowane pojedyncze zadania. Każda dzielnica miasta będzie traktowana na równi. Wiadomo, im większe zadanie, tym są mniejsze koszty. Należy skoncentrować się na maksymalnym pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Nie może być tak, że w obszarze kultury, czy tez sportu jest przeznaczona bardzo mała kwota. „Sparta” bez pomocy miasta nie ma żadnych szans istnienia. Zaznaczył, że miasto nie nastawia się na likwidację ZOPO. Problem polega na kosztach funkcjonowania ZOPO, które są wysokie i aktualnie przeliczane. W budżecie na utrzymanie bibliotek przewidziana jest kwota 800,000 zł. np. Myszków – miasto o większej ilości mieszkańców na biblioteki wydaje znacznie mniej środków. Należy zastanowić nad ilością bibliotek w mieście, szukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. Jako Burmistrz Miasta zacznie oszczędzanie w Urzędzie. Pod koniec  miesiąca będą zmiany organizacyjne w Urzędzie i dążenie do ograniczenia wydatków na administrację.

Na opracowanie dokumentacji potrzebna będzie kwota 600.000 zł., {Posiadanie dokumentacji jest warunkiem występowania z wnioskami o środki z zewnątrz. Te zadania dla których opracowana jest dokumentacja będą realizowane. Niedopuszczalnym jest, aby dokumentacja była przeterminowana, a zadanie nie zostało zrealizowane.

Burmistrz zapowiedział bardzo poważne zmiany w budżecie w trakcie roku budżetowego.

              Po wyczerpaniu  i zamknięciu dyskusji przy 19 głosach „ za „ Rada podjęła uchwałę Nr 36/V/07 w sprawie budżetu miasta na 2007r.

              Przewodniczący Rady podziękował Burmistrzowi, Pani Skarbnik oraz wszystkim, którzy pracowali nad przygotowaniem budżetu miasta na rok 2007.

              Burmistrz Miasta poprosił Przewodniczącego Rady, aby pozwolił, żeby informatyk Urzędu Pan Piotr Ozga poinformował Radnych o możliwościach zamieszczania na stronach internetowych miasta informacji o swojej działalności.

              Informatyk Pan Piotr Ozga – poinformował, że nie ma formalnej strony Rady Miejskiej. Zaproponował system zdalnie aktualizowany. Każdy Radny może zamieścić notkę biograficzną ze zdjęciem

                                                             -  5  -

Każdemu radnemu można założyć skrzynkę emailiową. Radni, którzy są sprawą zainteresowani po szczegółowe informacje  mogą się zgłaszać do biura informatyków.

Salę opuścił Radny Wieńczysław Surma – obecnych 18 radnych.

ad.7 a) zmiana uchwały w sprawie Regulaminu porządkowego cmentarza.

              W zastępstwie Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju pozytywną opinię Komisji przedstawił Radny Ryszard Kozok. Jest to projekt uchwały związany ze zmianą siedziby ZGKLiC z ul. Piłsudskiego na ul. Spokojną.

Rada przy 18 głosach „ za „ – jednogłośnie .podjęła uchwałę Nr 37/V07

zmieniająca uchwałę Nr 321/XXIV/04 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia

31 sierpnia 2004r. w sprawie zmiany regulaminu porządkowego cmentarza komunalnego w Lublińcu.

b) ustalenie przebiegu drogi gminnej oraz nadanie nazwy ulicy

              Przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu, Kultury i Turystyki Radna Renata Pilawa poinformowała, że Komisja zaakceptowała pozytywnie przebieg istniejącej drogi gminnej i nazwę ulicy makowa.

              W wyniku głosowania jednogłośnie, przy 18 głosach „ za „ Rada podjęła uchwałę Nr 38/V/07  w sprawie ustalenia przebiegu istniejącej drogi gminnej oraz nadania nazwy ulicy na terenie miasta Lublińca.

d)     przystąpienie miasta do Norweskiego Mechanizmu Finansowego

W uzupełnieniu do uzasadnienia projektu uchwały Burmistrz

poinformował, że uchwała pojawiła się zbyt późno. Początkowo miasto nasze nie było przewidziane do porozumienia. W drodze wyjątku przy dobrych stosunkach z powiatem tarnogórskim zostaliśmy do porozumienia wpisani. Szkolenia pracowników są bardzo drogie, miasto będzie pokrywało 15 % kosztów szkolenia. Jeżeli środki nie będą przyznane porozumienie zostanie przerwane.

              Rada jednogłośnie przy 18 głosach „ za „ podjęła uchwałę Nr 39/V/07

w sprawie przystąpienia Miasta Lublińca do Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

ad.8 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej z działalności między

sesjami.

              W okresie między sesjami przede wszystkim skupiono się na analizie oświadczeń radnych. Oświadczenia sprawdzano pod względem terminowości składania oświadczeń. Konsekwencją analizy zgodnie z prawem nastąpi wygaśnięcie mandatu dwom radnym – Radnemu Zygmuntowi Anczokowi

i Kazimierzowi Szwedzińskiemu, którzy po terminie złożyli oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej przez współmałżonki. Na podjęcie stosownej uchwały Rada ma trzy miesiące.

Przewodniczący złożył wizytę w siedzibie MOPS i Klubie Dziennego Pobytu

„ Senior „. Poinformował, że warunki pracy w MOPS są bardzo trudne, jak najszybciej należałoby znaleźć dla MOPS nowa siedzibę. Natomiast bardzo dobre warunki lokalowe mają osoby korzystające z Klubu „ Senior „

                                                 -  6  -

Osoby przebywające w Klubie „ Senior „ są zadowolone z funkcjonowania  Klubu.

Przez cały okres między sesjami Przewodniczący wspólnie z Zastępcami przyjmowali strony, których jest coraz więcej. Powtarzającą kwestią  ze strony mieszkańców to sprawa odpłatności za wywóz śmieci.

              Radny Wojciech Graca – powrócił do sprawy wygaśnięcia mandatów radnym. Uważa, że ze sprawą nie należy się spieszyć, niech zrobi to Wojewoda Śląski, a wówczas jest prawo odwołania się od decyzji Wojewody.

ad.9 Interpelacje i zapytania

              Przewodniczący Rady odczytał odpowiedzi na interpelacje zgłoszone przez Radnych na poprzedniej sesji. ( odpowiedzi stanowią załącznik do protokołu ),

Interpelacje na piśmie złożyli :

Radny Ryszard Kozok – dot. zainstalowania oświetlenia ulicznego przy budynku przy ul. Żwirki i Wigury 36. ( interpelacja w załączeniu ).

Radny Wojciech Graca – zabieranie młodzieży szkół średnich z Wymyślacza do autobusu dowożącego młodzież szkół podstawowych do Lublińca

( interpelacja w załączeniu ).

Radna Iwona Janic – zbędne jej zdaniem usytuowane progów zwalniających na ulicach w obrębie Droniowiczek ( interpelacja w załączeniu ).

Radny Piotr Półtorak – usunięcie rozłożystego krzewu przy wjeździe na parking przy dworcu PKP. Krzew zasłania  widoczność.

Radna Renata Pilawa – załatanie dużej wyrwy w jezdni na Pl. Sienkiewicza przy wlocie na ul. Powstańców.

Radny Wojciech Jędryka – popiera interpelację Radnej Iwony Janic odnośnie nadmiernej ilości progów zwalniających na ulicach miasta. Na jednej z ulic Steblowa samochody omijały próg zwalniający i przejeżdżali przez pole.

Następnie Radny poruszył sprawę upiększenia rynku, miała być zamontowana fontanna, czy sprawa dalej aktualna ?

Ostatnio wieją dość silne wiatry . Najczęściej pod walącymi się drzewami giną ludzie. Wskazanym byłoby, aby sadzić drzewa, które nie rosną zbyt wysoko, a ze względu na alergików, aby nie pyliły.

Radny Janusz Kopyciok – zwrócił uwagę, że na małym rynku stoją cztery słupki, które mają uniemożliwiać wjazd na rynek. Jeden ze słupków od dłuższego czasu leży na ziemi, a samochody wjeżdżają na rynek.

              Burmistrz Miasta – progi zwalniające na ulicach miasta to problem dość dziwny. Ta sprawa wymaga globalnego uregulowania. Ujednolicenie oznakowania poziomego i pionowego nastąpi wiosną. W sprawie sygnalizacji świetlnej będą przeprowadzone badania, by sygnalizację zmienić.. Miasto będzie występowało ośrodki z Krajowego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

                                                             -  7  -

Problem dojazdu dzieci do szkół, to nie tylko problem Wymyślacza, ale również Kokotka. Sprawa będzie załatwiona wspólnie z Starostwem, być może dojdzie do podpisania porozumienia.

Problem nowej siedziby dla MOPS-u musi być rozwiązany bardzo szybko. Poszukujemy rozwiązania kompleksowego, aby wszystkie jednostki świadczące pomoc  dla ludzi, takie jak : PUP, MOPS, jednostki współpracujące z MOPS-em były  w jednym miejscu. Istotna jest dostępność do tego obiektu.

Burmistrz poinformował, że został ogłoszony konkursu na projekt fontanny. Pierwsza faza upiększenia rynku będzie w roku 2007. Podziela pogląd unikania sadzenia drzew tzw. kruchych jak topola. Preferować się będzie sadzenie niskiej zieleni. W pierwszej kolejności należy zająć się zielenią przed MDK. Przy okazji dodał, że modernizacja MDK będzie zakończona w grudniu 2007r.

ad.10 Sprawy różne

              Burmistrz Miasta poinformował, że Pani Skarbnik w dniu 19.01.07. poinformowała, że po zarejestrowaniu przez męża działalności gospodarczej nie złożyła oświadczenia, którego data złożenia upłynęła 5.12.07r. Burmistrz poinformował, że została zamówiona ekspertyza w Sejmie w tej sprawie. W urzędzie Wojewódzkim w sprawach oświadczeń jest bezwzględność. Przepisy nakładają obowiązek odwołania Skarbnika.

              Radna Maria Dmitriew – udzieliła wyjaśnienia Radnemu Wojciechowi Graca odnośnie zaległego urlopu byłego Burmistrza Miasta Józefa Kazika.

Na podstawie kartotek w Dziale Kadr Urzędu Miejskiego Pan Kazik nie wykorzystał urlopu w 2003r. – 11 dni, 2004r, - 18, 2005r. – 15 dni. Powodem zaległego urlopu było zwolnienie lekarskie Panią Wiceburmistrz. Zaznaczyła, że nigdy jako Przewodnicząca Rady nie odmówiła zgody na urlop, który jest przywilejem pracownika, a nie pracodawcy. Dodała, że Przewodniczący Rady nie ma mocy prawnej, aby zmusić Burmistrza do wzięcia urlopu.

              W niniejszym punkcie Rada przyjęła plany pracy Komisji Rady na 2007r.

Przewodniczący odczytał pismo Stowarzyszenia „ AMICUS „, w którym Stowarzyszenie zwraca się z prośbą o przekazanie przez Radnych 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia.

              Przewodniczący zaprosił wszystkich radnych na spotkanie nieformalne na dzień 9 lutego 2007r. godz.17.00.

Protokołowała                                          Przewodniczący Rady

 I. Styczyrz                                                            Piotr Półtorak

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr V/07 z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu odbytej w dniu 24 stycznia 2007r.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Barbara Kościelna
Data publikacji:08.02.2007 11:57
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:Brak