Protokół Nr LVII/06

z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu

odbytej w dniu 28 czerwca 2006r.

Lista obecności w załączeniu.

Miejsce sesji – Urząd Miejski, ul. Paderewskiego 5

Rozpoczęcie sesji godz. 16.oo, zakończenie sesji godz. 19.30

Przewodnicząca Rady Miejskiej – Maria Dmitriew

Protokolant – Barbara Kościelna

Przed rozpoczęciem sesji Firma BOSCH zaprezentowała radnym system monotoringu miasta.

Przedstawiciel Firmy podkreślił, że monitoring zdaje egzamin, gdy istnieje ścisła współpraca Policji, Straży Miejskiej i Urzędu Miejskiego. Ważna jest również jakość sprzętu, Firma zajmuje się kompleksowo tą sprawą. W miastach, które posiadają monitoring wyraźnie spadła przestępczość, a szczególnie kradzież samochodów.

Komendant Powiatowy Policji stwierdził, że są jak najbardziej za wdrożeniem monitoringu miasta, jednak nie może zapewnić całodobowej obsługi siłami Policji.

Burmistrz Miasta wyjaśnił, że koszt zatrudnienia osób byłby kosztem miasta. Jeżeli zdecydujemy o potrzebie monitoringu, należy wybrać taki system, który daje możliwość rozbudowy. Jego zdaniem poprawi to na pewno bezpieczeństwo mieszkańców i ułatwi pracę Policji.

Ad 1. Sesję otworzyła i przewodniczyła Przewodnicząca Rady Maria Dmitriew. Na podstawie listy obecności stwierdziła, że obecnych jest 15 radnych na 21 ustawowego składu Rady, a więc obrady są prawomocne. Nieobecni usprawiedliwieni: radni Ryszard Bartocha i Piotr Półtorak oraz radna Danuta Lampka, która uczestniczyła w pierwszej części sesji Rady.

Przewodnicząca powitała Burmistrza Miasta oraz mieszkańców.

Ad 2. Przewodnicząca Rady poprosiła o zgodę radnych na zdjęcie z porządku obrad punktu dot. przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji, ponieważ pracownik odpowiedzialny za jego sporządzenie przebywa na urlopie.

„za” głosowało 14 radnych, 1 „wstrzymał się”.

Burmistrz Miasta zwrócił się z prośbą o wprowadzenie do porządku obrad następujących uchwał:

- przystąpienie do Stowarzyszenia „Droga S11” – wyjaśnił, że chodzi

o połączenie Poznania ze Śląskiem, zarówno drogowe jak i kolejowe. Ma powstać Stowarzyszenie mające na celu nie dopuszczenie by droga znikła

z planów inwestycji centralnych. Przystąpienie do Stowarzyszenia jest bezkosztowe.

„za” 14 radnych, 1 „wstrzymujący” – jako pkt 4j.

                                                             -   2   -

- przejęcie od Powiatu zarządzania drogami powiatowymi – w czerwcu kończy się termin porozumienia z Starostwem na administrowanie drogami powiatowymi. Do tej pory nie było podjętej uchwały w tym temacie. Jest to uchwała porządkująca, by nowe porozumienie zostało zawarte zgodnie

z obowiązującymi przepisami.

Przestawił dwa projekty uchwał z prośbą o włączenie do porządku obrad dot. udzielenia pomocy finansowej Powiatowi na realizację zadań: „przebudowa drogi wraz z infrastrukturą techniczną ulicy Droniowickiej oraz ulicy Podmiejskiej”. Wyjaśnił, iż zgodnie z rozstrzygnięciem Regionalnej Izby Obrachunkowej muszą być podjęte takie uchwały.

Na ul. Droniowicką otrzymano mniej środków niż zapewniano wcześniej, a trzeba ją skończyć, w związku z czym należy przeznaczyć środki z budżetu miasta. To samo dotyczy ul. Podmiejskiej. Są to ulice w naszym mieście i mieszkają przy nich mieszkańcy naszego miasta.

              Radny Józef Masoń uważa, że nie starcza środków na utrzymanie dróg miejskich, a proponuje się przeznaczenie środków na drogi powiatowe. Dlaczego mamy dotować coś co nie jest miasta. Podejmując uchwałę o przejęciu dróg powiatowych oznacza to, że będziemy musieli je utrzymywać.

              Przewodnicząca Maria Dmitriew wyjaśniła, że przejęcie dróg powiatowych w administrowanie oznacza ich bieżące utrzymanie, natomiast uchwały dotyczą inwestycji na tych drogach.

              Radny Kazimierz Dłubała stwierdził, że nie ma dofinansowania do dróg powiatowych. Jest to pożyczka dla Starosty. Należy temat dokładnie przeanalizować i podjąć na następnej sesji.

Salę opuścił Radny Józef Masoń – obecnych 14 radnych.

              Radny Franciszek Wróbel wyjaśnił, że dofinansowanie dostaną te gminy, które wykażą własne środki. W ul. Droniowickiej wykonano kanalizację

i można ja rozliczyć. Na ul. Podmiejską miasto otrzymało 740 tys. zł i miasto musi wykazać drugie tyle. Będzie budowany wodociąg, który można wykazać jako wkład miasta w budowę drogi. Jeżeli tego nie zrobimy, a będziemy starać się by środki pochodziły z powiatu, przyznane pieniądze zostaną zmarnowane.

              Radny Andrzej Wróblewski uważa, że jak wynika z udzielanych wyjaśnień są to uchwały porządkowe i należy je podjąć. Lepiej gdy na terenie miasta jest jeden gospodarz niż różni.

Następnie radni przegłosowali wnioski o wprowadzenie projektów uchwał do porządku obrad sesji:

-         przejęcie dróg powiatowych – „za” 14 – jako pkt 4k

-         dofinansowanie ul. Droniowickiej – „za” 12, 2 „wstrzym.” – jako pkt 4l

-         dofinansowanie ul. Podmiejskiej – „za” 11, 3 „wstzrym.” – jako 4ł

-   3   -

Następnie Burmistrz Miasta przedstawił trzy projekty uchwał w sprawie

zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej na zadania: termomodernizację wraz

z modernizacją systemu grzewczego w budynku Miejskiego Domu Kultury, modernizację systemu grzewczego w Przedszkolu Nr 6 i Gimnazjum Nr 1.

Wyjaśnił, że zadania te są ujęte w budżecie miasta. Na tego typu inwestycje można z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymać pożyczkę na preferencyjnych warunkach, która jest częściowo umarzalna.

Radni jednogłośnie przy 14 „za” wyrazili zgodę na wprowadzenie w/w projektów uchwał do porządku obrad.

              Ostatni projekt uchwały, wnioskowany przez Burmistrza Miasta

o wprowadzenie do porządku obrad dot. Regulaminu przyznawania pomocy materialnej uczniom.

Radca prawny Pan Witold Tyrpień wyjaśnił, że organ nadzoru zakwestionował postanowienia dotyczące ZOPO i jego Dyrektora stwierdzając, że upoważnienie Dyrektora ZOPO jest odrębną regulacją od przedmiotowego Regulaminu i nie może mieć odzwierciedlenia w jego postanowieniach.

„Za” wprowadzeniem projektu uchwały głosowało 14 radnych.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek obrad wraz

z wprowadzonymi projektami uchwał.

Rada zatwierdziła porządek obrad jednogłośnie przy 14 „za” jak niżej:

1.      Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.

2.      Zatwierdzenie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4.      Podjęcie uchwał w sprawie:

a)     zmiany w budżecie miasta na 2006r.,

b)     zatwierdzenia zmiany projektu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2006 rok,

c)      zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych Instytucji Kultury Miasta Lublińca za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2005r.,

d)     podwyższenia kapitału zakładowego Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach poprzez wniesienie wkładu pieniężnego,

e)     uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu,

f)        uchwalenia Statutu Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Lublińcu,

g)     wyeliminowania dopływu zanieczyszczeń do Głównych Zbiorników Wód Podziemnych 330 Gliwice i 327 Lubliniec-Myszków pochodzących z odpadów Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach,

h)      utworzenia stałych obwodów głosowania na terenie miasta Lublińca,

i)        zmieniająca uchwałę Nr 132/X/03 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 27 czerwca 2003r.,

j)        przystąpienia miasta Lublińca do stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie „Droga S11” z siedzibą w Poznaniu,

k)      przejęcia od Powiatu Lublinieckiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi,

-   4   -

l)        udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Lublinieckiemu na realizację zadania (przebudowa drogi wraz z infrastrukturą techniczną ulicy Droniowickiej)

ł)    udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Lublinieckiemu na realizację        

      zadania (przebudowa drogi wraz z infrastruktura techniczną ulicy

      Podmiejskiej)

m)   zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej (Rewitalizacja X Muzy)

n)      zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej (modernizacja systemu grzewczego w Przedszkolu Nr 6)

o)     zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej (modernizacja systemu grzewczego w Gimnazjum Nr 1)

p)     zmiany uchwały Nr 388/XXXIV/05 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 30 marca 2005r. w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Lublińca.

5.      Informacja Burmistrza Miasta o działalności w okresie między sesjami.

6.      Informacja Przewodniczącej Rady o działalności w okresie między sesjami.

7.      Odpowiedzi na interpelacje złożone na poprzednich sesjach.

8.      Interpelacje i zapytania.

9.      Sprawy różne.

10. Zakończenie sesji.

Ad 4a) zmiany w budżecie na 2006r.:

Przewodniczący Komisji Finansowo-Ekonomicznej Radny Kazimierz Dłubała przedstawił pozytywna opinię Komisji do projektu uchwały.

Wyjaśnił, że zmiany polegają na przeniesieniu planowanych środków z rozdz. 90095 na rozdz. 71004 celem zabezpieczenia płatności dotyczących sporządzenia analizy stanu zagospodarowania przestrzennego oraz przeniesienia planowanych dochodów i wydatków z porozumienia ze Starostą dotyczącego organizacji prac społecznie użytecznych.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 511/LVII/06 w sprawie zmiany w budżecie miasta na 2006r.

Ad 4b) zmiany w Gminnym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

Przewodniczący Komisji Finansowo-Ekonomicznej Radny Kazimierz Dłubała poinformował, że Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Dodał, że zmiana polega na rozdysponowaniu środków.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 512/LVII/06 w sprawie zatwierdzenia zmiany projektu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2006 rok.

Ad 4c) sprawozdania finansowe Instytucji Kultury:

Pozytywną opinię do projektu uchwały przedstawił Przewodniczący Komisji Finansowo-Ekonomicznej Radny Kazimierz Dłubała.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 513/LVII/06 w sprawie zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych Instytucji Kultury Miasta Lublińca za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2005r.

                                                                         -   5   -

Ad 4d) podwyższenie kapitału zakładowego MTBS:

W zastępstwie Przewodniczącego Komisji Gospodarczej i Rynku Pracy Radny Andrzej Wróblewski przedstawił pozytywna opinię Komisji do projektu uchwały.

Dodał, że projekt uchwały jest kontynuacją poprzednich uchwał. Na rok 2006 zaplanowano w budżecie kwotę 60 000 zł na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 514/LVII/06 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach poprzez wniesienie wkładu pieniężnego.

Ad 4e) Statutu MOPS:

Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych Radny Wojciech Jędryka poinformował, że Komisja analizowała przedstawiony projekt Statutu. Jest on dostosowany do nowych obowiązujących przepisów. Jest prawidłowy i Komisja proponuje przyjąć go w podanej treści.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 515/LVII/06

w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu.

Ad 4f) Statut ZOPO:

Przewodniczący Komisji Oświaty, Sportu, Kultury i Turystyki Radny Kazimierz Ziółek – Komisja również analizowała przedstawioną treść Statutu ZOPO. Podobnie jak poprzedni jest dostosowany do nowych przepisów. Opinia Komisji jest pozytywna.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 516/LVII/06

w sprawie uchwalenia Statutu Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Lublińcu.

Ad 4g) wyeliminowanie zanieczyszczeń z Zakładów Chemicznych:

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju Radny Franciszek Wróbel wyjaśnił, że Komisja rozpatrywała wniosek Starostwa Tarnowskich Gór w sprawie podjęcia przedmiotowej uchwały. Komisja uznała, że podjęcie takiej uchwały intencyjnej jest słuszne i proponuje podjąć przedstawiony projekt uchwały.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 517/LVII/06

w sprawie wyeliminowania dopływu zanieczyszczeń do Głównych Zbiorników Wód Podziemnych 330 Gliwice i 327 Lubliniec-Myszków pochodzących z odpadów Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach.

Ad 4h)utworzenie obwodów głosowania:

Przewodnicząca Rady wyjaśniła, że granice obwodów głosowania nie zostały zmienione, jedynie dodano nowopowstałe ulice.

              Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 518/LVII/06

w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania na terenie miasta Lublińca.

Ad 4i) zmiana uchwały Nr 132/X/03:

Przewodnicząca Rady wyjaśniła, że zmiana uchwały dotyczy osób uprawnionych do podpisywania delegacji dla Przewodniczącej Rady. Są wymienieni radni będący obecnie wiceprzewodniczącymi Rady.

                                                             -   6   -

              Rada w głosowaniu 13 „za”, 1 „wstrzymujący” podjęła uchwałę

Nr 519/LVII/06 zmieniającą uchwałę Nr 132/X/03 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia

27 czerwca 2003r. w sprawie określenia przysługujących radnemu stawek za jeden kilometr przebiegu dla celów zwrotu kosztów przejazdu pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy, jak również wskazania wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Lublińcu jako dokonującego czynności polecenia wyjazdu służbowego dla Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lublińcu.

Ad 4j i k) Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 520/LVII/06 w sprawie przystąpienia miasta Lublińca do stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie „Droga S11” z siedzibą w Poznaniu i uchwałę Nr 521/LVII/06

w sprawie przejęcia od Powiatu Lublinieckiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi.

Ad 4l, ł, m, n, o) Rada w głosowaniu 13 „za” i 1 „wstrzymujący” podjęła następujące uchwały:

Nr 522/LVII/06 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Lublinieckiemu na realizację zadania (przebudowa drogi wraz z infrastrukturą techniczną ulicy Droniowickiej)

Nr 523/LVII/06 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Lublinieckiemu na realizację zadania (przebudowa drogi wraz z infrastrukturą techniczną ulicy Podmiejskiej)

Nr 524/LVII/06 w sprawie zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej (rewitalizacja X Muzy)

Nr 525/LVII/06 w sprawie zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej (modernizacja systemu grzewczego w Przedszkolu Nr 6)

Nr 526/LVII/06 w sprawie zaciągnięcia pożyczki preferencyjnej (modernizacja systemu grzewczego w Gimnazjum Nr 1)

Ad 4p) Rada jednogłośnie przy 14 głosach „za” podjęła uchwałę Nr 527/LVII/06

w sprawie zmiany uchwały 388/XXXIV/05 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 30 marca 2005r. w sprawie uchwalenia Regulaminu przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Lublińca.

Ad 5. Burmistrz Miasta przedstawił informację o działalności w okresie między sesjami. (informacja w załączeniu)

Ad 6. Przewodnicząca Rady przedstawiła informację o działalności między sesjami.

(Informacja w załączeniu)

Ad 7. Przewodnicząca Rady odczytała odpowiedzi na interpelacje złożone przez radnych:

Dorotę Niwergol dot. zadań inwestycyjnych na os. Tysiąclecia oraz oświetlenia garaży przy ul. Oleskiej,

Józefa Masonia dot. komunikacji autobusowej na linii Lubliniec-Kokotek.

Przewodnicząca zwróciła się w imieniu J. Masonia do Burmistrza Miasta o ponowne przeanalizowanie możliwości uruchomienia linii autobusowej,

Wieńczysława Surmę dot. wyłączenia z sesji pkt w sprawie budowy stacji telefonii komórkowej.

(odpowiedzi stanowią załącznik do protokołu.

                                                             -   7   -

Ad 8. Interpelacje i zapytania.

Radny Franciszek Wróbel złożył pisemną interpelację w sprawie usunięcia zapadliska na ul. Torowej (interpelacja w załączeniu)

Radny Wieńczysław Surma:

-         na ul. Hajdy usunąć usterki powstałe w czasie remontu,

-         ul. Kochanowskiego wyrównać od ul. Żeromskiego do posesji p. Haładyna,

-         na skrzyżowaniu obok parkingu przy Kościele powinien być ustawiony znak drogowy „skrzyżowanie równorzędne”,

-         prosi o ustawienie tablicy informacyjnej, na której można by wywieszać ogłoszenia dotyczące mieszkańców.

Radna Renata Pilawa w imieniu mieszkańców ul. Południowej podziękowała za zamontowanie progów zwalniających.

Radny Janusz Kopyciok na ul. Okólnej i Słowiczej należy podnieść studzienki, a na ul. Armii Krajowej uzupełnić kostkę wokół studzienek.

Radny Kazimierz Dłubała zwrócił uwagę na konieczność obniżenia progu zwalniającego na ul. Kamińskiego, ponieważ samochody wyrywają kostkę.

Pan Gałuszka prosi o wyczyszczenie zatkanego rowu przy Przedszkolu na Steblowie.

Pan Filip Toma – zakończyć remont ul. Szafera i usunąć zawadzające dzrewo, ponadto w Lublińcu nie ma szaletów.

Burmistrz Miasta odpowiadając na zapytania radnych wyjaśnił, że ul. Hajdy jest drogą powiatową, ul. Okólna i Słowicza będzie w najbliższym czasie robiona, tak samo Kochanowskiego.

Ad 9. Sprawy różne.

-         Przewodnicząca Rady przypomniała o składaniu deklaracji wpłaty na ufundowanie sztandaru dla Gimnazjum Nr 2,

-         przedstawiła ofertę TVP 3 dot. współpracy polegającej na wspólnej produkcji i emisji na antenie TVP 3 portretu miasta,

-         przedstawiła pismo Pani Anny Oszek w sprawie budynków na posesji przy ul. Mickiewicza 31,

-         Burmistrz Miasta poinformował, że miasto otrzymało główną nagrodę Marszałka za przebudowę Placu Mikołaja Kopernika zgłoszoną do konkursu „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Śląskiego 2006”.

-         goszczono delegację z niemieckiego miasta Lorrach, której członkom bardzo spodobał się pomysł przekazywania mieszkańcom informacji o budżecie miasta,

-         poinformował, że w Urzędzie prowadzony jest audit certyfikujący Systemu Zarządzania Jakością.

Ad 10. Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodnicząca Rady zamknęła obrady LVII sesji Rady Miejskiej w Lublińcu.

Protokołowała:                                                                       Przewodnicząca

                                                                                                Rady Miejskiej

B. Kościelna

                                                                                                Maria Dmitriew

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr LVII/06 z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu odbytej w dniu 28 czerwca 2006r.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Barbara Kościelna
Data publikacji:08.08.2006 08:38
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:Brak