Protokół Nr  23/2012

z wspólnego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Praworządności

oraz  Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju

odbytego w dniu 4 lipca 2012 r.

Lista obecności w załączeniu.

Porządek posiedzenia:

1.     Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności.

2.     Zatwierdzenie porządku posiedzenia.

3.     Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

4.     Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję Rady.

5.     Informacja nt. działalności oczyszczalni ścieków w Lublińcu oraz czystości wód poza oczyszczalnią ścieków na terenie miasta Lublińca.

          6.   Sprawy bieżące.

Ad.  1.

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji Środowiska Janusz Kopyciok.  Na podstawie listy obecności stwierdził, że obrady są prawomocne. Obecnych 3 radnych Komisji Środowiska  oraz 3 radnych Komisji Bezpieczeństwa.

 

Ad.  2.

Komisja jednogłośnie zatwierdziła porządek posiedzenia,

Komisja Bezpieczeństwa - 3 głosy „za”.

Komisja Środowiska – 3 głosy „za”

Ad  3.

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenie:

Protokół z dnia 20 czerwca 2012 r. głosuje  Komisja Bezpieczeństwa -  przyjęty przy 3 głosach „za”. Głosowało 3 radnych. 

Protokół z dnia 21 czerwca 2012 r. głosuje  Komisja Bezpieczeństwa i Komisja Środowiska:

- Protokół Komisji Bezpieczeństwa, został przyjęty przy 2 głosach „za” 1 głosie „wstrzymującym”. Głosowało 3 radnych. 

- Protokół Komisji Środowiska został przyjęty przy 2 głosach „za” oraz 1 głosie „wstrzymującym” . Głosowało 3 radnych.    

Ad. 4

Przewodniczący: stwierdził, że na dzisiejszym posiedzeniu  mamy do  zaopiniowania projekty uchwał. Projektów uchwał nie przedstawiono.

Ad. 5

Przewodniczący: tematem dzisiejszego posiedzenia jest  informacja nt. działalności oczyszczalni ścieków w Lublińcu oraz czystości wód poza oczyszczalnią ścieków na terenie miasta Lublińca. Witam na posiedzeniu panią Agnieszkę Fiszer pracownika ZGKLiC na oczyszczalni ścieków i proszę o omówienie tematu.

Pani Agnieszka Fiszer: stwierdziła, że  oczyszczalnia ścieków została zmodernizowana i już działa dobrze. Oczyszczalnia ścieków działa właściwe zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodno – prawnym. Wszystkie prac i remonty wykonuje się systematycznie i terminowo. Modernizacja oczyszczalni obejmowała przede wszystkim remont obiektów budowlanych oraz urządzeń oczyszczalni. W załączeniu informacja o przeprowadzonych pracach.

W przedmiocie osadów ściekowych oczywiście w ramach działania oczyszczalni takie osady powstają i są wywożone przez firmę posiadająca stosowne zezwolenie. Są różne metody unieszkodliwiania tych osadów, czy przez ich kompostowanie, spalanie lub składowanie. Co do przykrych zapachów, to takie zapachy mogą powstawać w związku z działaniem oczyszczalni, w szczególności przy procesach oczyszczania ścieków. Trudno wyeliminować takie zapach, są reklamowane  drogie środki które mogą częściowo zneutralizować przykre zapach, ale nie do końca. Uważam, że obecnie nasza oczyszczalnia funkcjonuje dobrze co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez nas oraz WIOŚ. Modernizacja oczyszczalni przyniosła pożądany efekt.

Radny Ryszard Kozok: zapytał, jakie możliwości przerobowe ma oczyszczalnia ścieków w m3?

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że moc przerobowa to 7,5 tysiąca m3 na dobę, maksymalnie może przyjąć 8,5 tysięcy m3 na dobę.

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że w przypadku ścieków nie ilość, a jakość frakcji decyduje o możliwościach przerobowych. W lecie często jest tak, że dobowy przerób to 3,5 tysiąca m3 na dobę. Obecnie przerób ścieków mieści się w zakresie 6,5 tysiąca m3. Oczyszczalnia ma jeszcze rezerwę która umożliwia podłączanie dodatkowych sieci kanalizacji. 

Pani Agnieszka Fiszer : podniosła, że bardzo ważną kwestia na oczyszczalni ścieków są osady ściekowe. Oczyszczalnia ma podpisaną umowę na korzystnych warunkach z specjalistyczną firmą, która te osady odbiera. Należy podnieść, że maja się zmienić przepisy dotyczące osadów ściekowych w zakresie obostrzenia procesów gospodarki osadami. W związku z czym rozważa się różne możliwości gospodarowania osadami ściekowymi w celu uzyskania oszczędności środków publicznych.

Radny Krzysztof Gembała: podniósł, możliwość odzyskiwania gazu – metanu z osadów ściekowych.

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że taka możliwość istnieje, ale nie jest opłacalna. Przewidywane ilości odzyskanego gazu są bardzo niewielkie a koszt instalacji odzysku gazu jest bardzo wysoki.

Radny Gabriel Podbioł:   zapytał o sprawę przykrych zapachów z oczyszczalni ścieków?

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że w miarę prowadzonej modernizacji zapach są coraz bardziej niwelowane, ale nie sposób się ich pozbyć, w szczególności przy zmianach ciśnienia atmosferycznego. Ponadto są specjalne preparaty – dezodoranty ścieków – ale ich cena jest  bardzo wysoka  a skuteczność bywa różna.

Radny Ryszard Kozok: podniósł, że na oczyszczalni jest wykonywanych bardzo dużo remontów w ramach modernizacji oczyszczalni. Modernizacja pozwoliła, na właściwe funkcjonowanie oczyszczalni i uzyskiwanie dobrych wyników badań. ZGKLiC wypracowane środki przekazuje na modernizację oczyszczalni.

Przewodniczący: zapytał czy radni mają pytania w sprawie? Pytań nie było. Jednocześnie porosił  o przedstawienie informacji na piśmie do protokołu z omawianych spraw. Następnie podziękował zebranym za udział w posiedzeniu.    

       Ad. 6

Przewodniczący: stwierdził, że przechodzimy do spraw bieżących. Spraw bieżących nie przedstawiono.

Na tym posiedzenie komisji zakończono.   

                  

 

      Przewodniczący Komisji                                            Przewodniczący Komisji

                                                                                                                                            

        Jan Springwald                                                            Janusz Kopyciok

Protokołował

Tomasz Kucharski

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu: Protokół Nr 23/2012 z wspólnego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Praworządności oraz Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju odbytego w dniu 4 lipca 2012 r.
Podmiot udostępniający informację:U.M. Lubliniec
Informację opublikował:Tomasz Kucharski
Data publikacji:02.10.2012 09:01
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:Brak