Protokół Nr 5/11

z posiedzenia Komisji Ochrony Środowisk i Rozwoju

odbytego w dniu 24 marca 2011r.

Lista obecności w załączeniu.

Porządek posiedzenia:

1.    Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności.

2.    Zatwierdzenie porządku posiedzenia.

3.    Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

4.    Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję Rady.

5.    Informacja nt. działalności oczyszczalni ścieków w Lublińcu oraz czystości wód poza oczyszczalnią ścieków na terenie miasta Lublińca.

         6.  Sprawy bieżące.

Ad.  1.

Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji radny Janusz Kopyciok. Na podstawie listy obecności stwierdził, że obrady są prawomocne. Obecnych 4 radnych.

 

Ad.  2.

Porządek obrad został zatwierdzony jednogłośnie. Głosowało 4 radnych, oddano 4 głosy „za”.

Ad  3.

Przewodniczący zapytał zebranych czy mają uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia. Zebrania nie zgłosili żadnych uwag. Protokół poprzedniego posiedzenie został przyjęty 3  „za” przy 1 głosie „wstrzymującym”. Głosowało 4 ranych    

Ad. 4

Przewodniczący Komisji: tematem dzisiejszego posiedzenia jest  informacja nt. działalności oczyszczalni ścieków w Lublińcu oraz czystości wód poza oczyszczalnią ścieków na terenie miasta Lublińca.

Witam na posiedzeniu panią Agnieszkę Fiszer pracownika ZGKLiC na oczyszczalni ścieków i proszę o omówienie tematu.

Pani Agnieszka Fiszer: stwierdziła, że  oczyszczalnia ścieków została zmodernizowana i już działa dobrze. Oczyszczalnia ścieków działa właściwe zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodno – prawnym. Wszystkie prac i remonty wykonuje się systematycznie i terminowo. Modernizacja oczyszczalni obejmowała przede wszystkim remont obiektów budowlanych oraz urządzeń oczyszczalni. W załączeniu informacja o przeprowadzonych pracach.

W przedmiocie osadów ściekowych oczywiście w ramach działania oczyszczalni takie osady powstają i są wywożone przez firmę posiadająca stosowne zezwolenie. Są różne metody unieszkodliwiania tych osadów, czy przez ich kompostowanie, spalanie lub składowanie. Co do przykrych zapachów, to takie zapachy mogą powstawać w związku z działaniem oczyszczalni, w szczególności przy procesach oczyszczania ścieków. Trudno wyeliminować takie zapach, są reklamowane  drogie środki które mogą częściowo zneutralizować przykre zapach, ale nie do końca. Uważam, że obecnie nasza oczyszczalnia funkcjonuje dobrze co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez nas oraz WIOŚ. Modernizacja oczyszczalni przyniosła pożądany efekt.

Radny Ryszard Kozok: zapytał, jakie możliwości przerobowe ma oczyszczalnia ścieków w m3?

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że moc przerobowa to 7,5 tysiąca m3 na dobę.

Sekretarz Miasta: stwierdził, że oczyszczalnia maksymalnie może przyjąć 8,5 tysięcy m3 na dobę.

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że w przypadku ścieków nie ilość, a jakość frakcji decyduje o możliwościach przerobowych. W lecie często jest tak, że dobowy przerób to 3,5 tysiąca m3 na dobę. Obecnie przerób ścieków mieści się w zakresie 6,5 tysiąca m3.

Sekretarz Miasta: stwierdził, że oczyszczalnia ma jeszcze rezerwę która umożliwia podłączanie dodatkowych sieci kanalizacji. 

Pani Agnieszka Fiszer : podniosła, że bardzo ważną kwestia na oczyszczalni ścieków są osady ściekowe. Oczyszczalnia ma podpisaną umowę na korzystnych warunkach z specjalistyczną firmą, która te osady odbiera. Należy podnieść, że maja się zmienić przepisy dotyczące osadów ściekowych w zakresie obostrzenia procesów gospodarki osadami. W związku z czym rozważa się różne możliwości gospodarowania osadami ściekowymi w celu uzyskania oszczędności środków publicznych.

Radny Krzysztof Gembała: podniósł, możliwość odzyskiwania gazu – metanu z osadów ściekowych.

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że taka możliwość istnieje, ale nie jest opłacalna. Przewidywane ilości odzyskanego gazu są bardzo niewielkie a koszt instalacji odzysku gazu jest bardzo wysoki.

Radny Gabriel Podbioł:   zapytał o sprawę przykrych zapachów z oczyszczalni ścieków?

Pani Agnieszka Fiszer : stwierdziła, że w miarę prowadzonej modernizacji zapach są coraz bardziej niwelowane, ale nie sposób się ich pozbyć, w szczególności przy zmianach ciśnienia atmosferycznego. Ponadto są specjalne preparaty – dezodoranty ścieków – ale ich cena jest  bardzo wysoka  a skuteczność bywa różna.

 

Radny Ryszard Kozok: podniósł, że na oczyszczalni jest wykonywanych bardzo dużo remontów w ramach modernizacji oczyszczalni. Modernizacja pozwoliła, na właściwe funkcjonowanie oczyszczalni i uzyskiwanie dobrych wyników badań. ZGKLiC wypracowane środki przekazuje na modernizację oczyszczalni.

Sekretarz Miasta:  stwierdził, że na najbliższej sesji w ramach zmian w budżecie będzie przekazana kwota 130 tysięcy złotych na oczyszczalnie ścieków.

Ad. 6

Przewodniczący: w ramach spraw bieżących przedstawił ofertę firmy dot. możliwości zakupu sprzętu do głosowania na potrzeby Rady Miejskiej. Zapytał zebranych czy mają pytania? Pytań nie było. Dodał, że Rada Miejska w Lublińcu nie jest liczna i stanowi 21 radnych co pozwala w prosty i przejrzysty sposób liczyć  głosy. Ponadto specyfika Sali posiedzeń którą wykorzystuje się na potrzeby zawierania ślubów powodowała by konieczność stałego rozkładania i składania aparatury. Następnie poprosił o przegłosowanie braku potrzeby zakupu sprzętu.

Głosowało 4 radnych. Oddano 4 głosy „za”.

Przewodniczący: stwierdził, że komisja przegłosowała brak potrzeby zakupu sprzętu.

Przewodniczący: podniósł, że do biura rady zwrócili się mieszkańcy z prośbą o interwencję w sprawie wyciętych drzew na groblach zbiornika wodnego w Kokotku. W niniejszej sprawie na posiedzenie komisji przybył kompetentny pracownik UM pani Urszul Jończyk, w związku z czym Przewodniczący poprosił omówienie sprawy pracownika.

Pracownik UM pani Urszula Jończyk: stwierdziła, że drzewa zostały wycięte na podstawie prawomocnej decyzji – zezwolenia na wycięcie drzew wydanego przez Burmistrz Miasta Lublińca. Z wnioskiem wystąpiła Agencja Rolna Skarbu Państwa, gdyż drzewa rosnące na groblach zbiornika wodnego zagrażały bezpieczeństwu zbiornika, ponadto niektóre drzewa były w złym stanie. Poszczególne drzewa typowała do wycięcia agencja a oceny ich stanu dokonała komisja UM. Drzewa są własnością agencji w związku z czym agencja decyduje o ich przeznaczeniu.

Radny Ryszard Kozok: podniósł, że był na spotkaniu z mieszkańcami Kokotka, gdzie wielu było oburzonych wycinką drzew oraz nie uporządkowaniem terenu po wycince.

Pracownik UM pani Urszula Jończyk: stwierdziła, że jeżeli drzewo rośnie na grobli czy wale powodziowym stanowi potencjalne zagrożenie jego przerwania i wtedy może dojść do podtopienia sąsiednich terenów w tym prywatnych posesji i domów mieszkalnych, dlatego powszechnie usuwa się drzewa zagrażające bezpieczeństwu grobli i wałów przeciwpowodziowych. Co do uporządkowania terenu to poinformowano właściciela terenu o konieczności uporządkowania terenu po wycince.

Sekretarz Miasta: stwierdził, że był na spotkaniu z mieszkańcami i tylko jeden mieszkaniec podnosił oburzenie. Dodał, że drzewa zostały wycięte zgodnie z prawem na wniosek agencji, na co przedstawił komisji akta postępowania w tej sprawie.

Radny Ryszard Kozok:  zapytał, czy drzewa oceniała również komisji UM.

Pracownik UM pani Urszula Jończyk: stwierdziła, że tak.

Przewodniczący: zapytał, czy są pytania. Pytań nie było.     

Na tym posiedzenie komisji zakończono.    

 

                 

 

                                                                                        Przewodniczący Komisji

                                                                                                                                                        

                                                                                            Janusz Kopyciok

Protokołował

Tomasz Kucharski

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr 5/11 z posiedzenia Komisji Ochrony Środowisk i Rozwoju odbytego w dniu 24 marca 2011r.
Podmiot udostępniający informację:U.M. Lubliniec
Informację opublikował:Tomasz Kucharski
Data publikacji:19.04.2011 09:03
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Andżelika Luba
Data aktualizacji:12.05.2011 11:11