Protokół nr 39/09

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych

z dnia 19.11.2009 r.


Lista obecności w załączeniu.

Porządek posiedzenia

1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Zatwierdzenie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.

4. Działalność podstawowej opieki zdrowotnej.

5. Zaopiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miejskiej.

7. Sprawy bieżące.



ad.1 Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności obrad.

Posiedzenie komisji otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji Wojciech Jędryka, stwierdził na podstawie listy obecności, że posiedzenie jest prawomocne, gdyż w momencie otwarcia posiedzenia obecnych było 5 radny wchodzących w skład Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych.


ad.2. Zatwierdzenie porządku obrad.

Do przesłanego projektu porządku posiedzenia komisja nie wniosła uwag. Porządek posiedzenia został zatwierdzony:

"za" 5 , "przeciw" - 0, "wstrzymujące"- 0

quorum- 5 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


ad.3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

Komisja nie wniosła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia, protokół został przyjęty w następującym głosowaniu:

"za" 5 , "przeciw" - 0, "wstrzymujące"- 0

quorum- 5 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


ad. 4. Działalność podstawowej opieki zdrowotnej.


Przewodniczący Wojciech Jędryka – podziękował przedstawicielom Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej tj. przychodni „MEDYK” za przybycie na posiedzenie komisji.


Radna Irena Dyczkowska- zapytała, czy w swojej praktyce lekarskiej w „Medyku” stwierdzono przypadki grypy AH1N1 lub przypadki grypy, której objawy budziłyby poważne zaniepokojenie?


Bogdan Radecki - odpowiedział, że w „Medyku” nie stwierdzono przypadku grypy AH1N1, kontynuując stwierdził, że pacjenci, ich przychodni sczepią się przeciwko sezonowej grypie i w porównaniu z rokiem ubiegłym skala osób zaszczepionych jest bardzo duża, o czym może świadczyć fakt, że zapasy szczepionek już dawno się skończyły.


Przewodniczący Wojciech Jędryka – poinformował zebranych, że w lublinieckim szpitalu także nie stwierdzono przypadku grypy AH1N1. Sytuacja dotycząca liczby osób chorych jest porównywalna z rokiem ubiegłym. W tym miejscu Przewodniczący przypomniał zebranym, że komisja kilka miesięcy temu wystąpiła do Burmistrza z wnioskiem o przeprowadzenie badań stomatologicznych (stan uzębienia) i ortopedycznych (wady postawy) w szkołach podstawowych w grupie dzieci w klasach od I do III.


Burmistrz Edward Maniura- poinformował zebranych, że podczas wizyty w Lublińcu Burmistrza Rolfa Mullera, kontynuowane były wspólne prace nad programem zdrowotnym, głównym mottem tego programu są kwestie zdrowego żywienia młodzieży. Program zapewniłby, także kompleksowe badania dzieci, które sfinansowane zostałyby ze źródeł zewnętrznych tj. z UE. Jest to wspólne przedsięwzięcie czterech miast partnerskich. Kontynuując stwierdził, że jest zwolennikiem działań kompleksowych i długofalowych. Przypomniał także zebranym, iż kwestie opieki zdrowotnej znalazły się poza obszarem działania samorządu miejskiego, a opieka zdrowotna II stopnia jest przypisana działalności powiatów.


Przewodniczący Wojciech Jędryka – stwierdził, że zgadza się z Burmistrzem, że nie może być to jednorazowa akcja, jednakże komisja dostrzega potrzebę przeprowadzenia takich badań wśród dzieci. Wskazał, że państwo posiada rozbudowane programy profilaktyczne dla osób starszych, natomiast brakuje programów dla dzieci, o tym że tak jest mówią najznakomitsze polskie autorytety pediatryczne, doniesienia z profesjonalnej prasy medycznej wskazują na katastrofę w sferze profilaktyki pediatrycznej.


Burmistrz Edward Maniura- wskazał, że według ostatnich danych, aż 4 miliony zł Polacy zostawili w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Burmistrz zgodził, się że obecny system zdrowia jest niewydolny, ale z podobnymi problemami borykają się bogate państwa Unii Europejskiej np. Niemcy. Przypomniał, że przeprowadzona kilka lat temu reforma służby zdrowia likwidująca Kasy Chorych doprowadziła do centralizacji systemu opieki zdrowotnej i w efekcie tego finansowo bardzo ucierpiało województwo śląskie. Pieniądze powinny iść za pacjentem, a tak teraz nie jest. Kontynuując wskazał, że wydatki na służbę zdrowia w porównaniu z latami ubiegłymi bardzo wzrosły. Plagą są wypadki drogowe, które kosztują Państwo ponad 30 milionów złotych rocznie, większość z nich jest wynikiem jazdy samochodem pod wpływem alkoholu lub z nadmierną prędkością. Wielka szkoda, że tak się dzieje, bo po pierwsze giną ludzie, często niewinne ofiary bezmyślności i brawury innych osób, a po drugie pieniądze te można byłoby przeznaczyć na inne cele lecznicze.


Radny Roman Marciniak – stwierdził, że źle się stało, że w szkołach zlikwidowano gabinety stomatologiczne i lekarskie. Kontynuując wskazał, że działania lekarzy pracujących w takich gabinetach były nie tylko lecznicze, ale miały także charakter profilaktyczny przykładem może być działalność wspaniałego człowieka dr. Niedzińskiego.

Burmistrz Edward Maniura- stwierdził, że należy stworzyć program, który powinien zostać opracowany przez przedstawicieli Rady Miasta i lekarzy Lublińca.


Przewodniczący Wojciech Jędryka – powiedział, że popiera pomysł Burmistrza dotyczący stworzenia takiego programu, ale faktem jest, że w dniu dzisiejszym są ogromne potrzeby, dlatego też należy działać, nawet jeśli są to tylko działania doraźne. A program wdrożyć w życie wtedy kiedy będzie opracowany


Alfred Prządło- stwierdził, że na początku lat dziewięćdziesiątych wyprowadzono w Polsce ze szkół opiekę dentystyczną i nic w tej materii nikt nie zrobił, a problem jest i narasta.


Bogdan Radecki – stwierdził, że cały czas mówi się, że zwiększają się nakłady na służbę zdrowia. Jest to iluzoryczne, gdyż z roku na rok wszystko drożeje, w tym leki, sprzęt medyczny itp. Stawka zdrowotna w Polce jest nieporównywalnie niska w porównaniu do stawki zdrowotnej w innych państwach UE, a polscy lekarze są zmuszeni do kupowania dobrego sprzętu medycznego płacąc nie w złotówkach, ale w euro. Kolejnym złym zjawiskiem odbijającym się bardzo negatywnie na polskiej kondycji służby zdrowia jest rozbudowana nadmiernie administracja. Kontynuując stwierdził, że w wojewódzkie śląskim po wprowadzeniu reformy za czasów rządu Jerzego Buzka powstały trzy centralne administracyjne nazywane wówczas Kasami Chorych, a obecnie prawie w każdym śląskim mieście jest jednostka administracyjna Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze idą na remonty budynków, zakup sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych, samochodów itp., a nie na leczenie. Stwierdził, że Jemu i Koledze zależy na stworzeniu w Lublińcu w prowadzonej przez Nich przychodni dobrej opieki medycznej, w tym celu został zakupiony nowy sprzęt USG. Jednym z podstawowych zadań gminy jest zapewnienie mieszkańcom podstawowej opieki zdrowotnej, jednakże prywatne przychodnie działające w Lublińcu znikąd nie otrzymują pomocy, wręcz przeciwnie w sprawach w których miasto mogłoby pomóc nie podejmuje działań. W tym miejscu wskazał, że pacjenci jego przychodni nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów przyjeżdżając np. z chorymi dziećmi do lekarza, a stan chodników na tej ulicy także daje dużo do życzenia. Jest to poważny problem zgłaszany przez pacjentów „Medyka”. Ponadto stwierdził, że On wraz z Kolegą z którym prowadzą przychodnię są w stanie partycypować w kosztach powstania takiego parkingu.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - zgodził się z przedmówcą. Stwierdził, że szpital wewnętrzny w Lublińcu boryka się z poważnymi problemami finansowymi, pieniędzy nie ma na leczenie, a więc o jakichkolwiek remontach w ogóle nikt nie myśli. Kontynuując wskazał, że szpital od kilku miesięcy generuje dług dlatego, że ogólna kwota którą przyznał szpitalowi NFZ na 2009 rok wystarczyła na kilka miesięcy funkcjonowania szpitala. Kontrakt został już dawno wypracowany, oznacza to, że w dniu dzisiejszym cały personel mogły nic nie robić i czekać na następny rok i następny kontrakt, ale chyba nie tak powinna wyglądać publiczna służba zdrowia.


Burmistrz Edward Maniura- stwierdził, że będzie przeprowadzana przebudowa następujący ulic: Sobieskiego, 74-GPP i 11-listopada, w związku z powyższym jeśli uda się wygenerować oszczędności to będzie można wyremontować także ulicę Majdanek.


Radna Jadwiga Kandora- wskazała, że przed Urzędem Pracy, którego jest dyrektorem jest budowany parking, który znajdować będzie się naprzeciwko przychodni „Medyk”, a ½ parkingu zostanie uruchomiona w przyszłym roku najpóźniej do wiosny.


Janusz Rabus – stwierdził, że jutro w Starostwie zapadnie decyzja czy przychodnia „Medyk” będzie partycypować w kosztach budowy tego parkingu. Kontynuując stwierdził, że chcą to uczynić w tym celu aby pacjenci mieli miejsce gdzie zaparkować swoje samochody.


Bogdan Radecki - stwierdził, że przez okres 10 ostatnich miesięcy z usług przychodni „Medyk” skorzystało, aż 63 tysiące osób, co miesiąc 40 tyś złotych przychodnia płaci za badania laboratoryjne. Posiada najnowocześniejsze USG firmy Philips, które kosztowało około 130 tyś zł, własną przychodnię endoskopijną. Kontynuując wskazał, że w ostatnim czasie został przeprowadzony remont jednego z byłych budynków firmy Lentex, w którym to wraz z Kolegą zamierzają otworzyć specjalistyczną przychodnię pediatryczną. Doktor Radecki zwrócił radnym uwagę na fakt, że w państwach zachodni lekarz przyjmuje około kilku maksymalnie kilkunastu pacjentów dziennie, lekarz rodzinny w „Medyku” od 50 do 60 pacjentów, i tak najprawdopodobniej jest w przypadku każdego lekarza rodzinnego w Polsce.


Przewodniczący Wojciech Jędryka – zwrócił się do radnych z pytaniem, czy chcieliby poruszyć inną kwestię dotyczącą służy zdrowia I stopnia w Lublińcu. Nikt z radnych nie zgłosił się. W związku z powyższym Przewodniczący Wojciech Jędryka podziękował doktorowi Radeckiemu i Rabusowi za przybycie na posiedzenie komisji, jednocześnie poprosił o zgłaszanie jakichkolwiek problemów natury administracyjnej, w rozwiązaniu których komisja mogłoby pomóc.


ad.5. Zaopiniowanie projektu uchwały na sesję Rady Miejskiej


Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej

Przewodniczący Wojciech Jędryka – - poprosił radnych o wyjęcie projektu uchwały w sprawie upoważnienia Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, a następnie odczytał uzasadnienie do projektu uchwały: „Wydanie decyzji potwierdzającej prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych musi być poprzedzone sporządzeniem wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W związku z powyższym przekazanie procesu wydawania decyzji przez Kierownika MOPS-u znacznie skróci czas oczekiwania na wydanie decyzji oraz zmniejszy ilość korespondencji pomiędzy stronami.”


Przewodniczący Wojciech Jędryka – zapytał zebranych radnych czy mają pytania do projektu uchwały. Nikt z radnych nie zgłosił się, w związku z powyższym zarządził głosowanie nad projektem uchwały.


"za" 5 głosów , "przeciw" - 0, "wstrzymujące"- 0

- quorum- 5 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


Przewodniczący Wojciech Jędryka – stwierdził, że projekt uchwały otrzymał pozytywną opinię komisji.


ad.6. Sprawy bieżące.


Spraw bieżących nie było



Protokołowała                                                               Przewodniczący Komisji

Andżelika Luba                                                                 Wojciech Jędryka




Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr 39/09 z posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych z dnia 19.11.2009 r.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Andżelika Luba
Data publikacji:18.12.2009 11:34
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Andżelika Luba
Data aktualizacji:12.05.2011 12:09