Protokół Nr 32/09

z posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych

odbytego w dniu 23 kwietnia 2009 r.



Lista obecności w załączeniu.

Porządek posiedzenia

1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Zatwierdzenie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

4. Skarga Pana Roberta Jacka na działanie kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy

Społecznej w Lublińcu.

5. Działalność Domu Dziennego Pobytu Klub Seniora w Lublińcu.

6. Sprawy bieżące.


ad.1. Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji Radny Wojciech Jędryka. Stwierdził na podstawie listy obecności, że posiedzenie jest prawomocne.


ad.2. Przewodniczący zaproponował zmianę porządku obrad i uszczegółowienie spraw różnych.

1. Otwarcie posiedzenia, stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Zatwierdzenie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

4. Skarga Pana Roberta Jacka na działanie kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy

Społecznej w Lublińcu.

5. Sprawa mieszkańców ul. P. Stalmacha 12 .

6. Zaopiniowanie projektu uchwały na sesję Rady Miejskiej w sprawie zmiany Gminnego

Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok.

7.Wyrażenie przez komisję opinii na temat rozpoczęcia prac nad projektem uchwały

w sprawie partycypowania przez gminę w kosztach rehabilitacji dzieci rodziców

będących w ciężkiej sytuacji finansowej.

8. Działalność Domu Dziennego Pobytu Klub Seniora w Lublińcu.

9. Inne sprawy różne.


Przewodniczący zarządził głosowanie nad porządkiem obrad:


"za" 5 głosów , "przeciw" -0 , "wstrzymujące"- 0

- quorum- 5 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że komisja zatwierdziła zmieniony porządek obrad.


ad.3. Komisja nie wniosła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia. Protokół został przyjęty przy:


"za" 5 głosów , "przeciw" - 0 , "wstrzymujące"- 0

- quorum- 5 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


ad.4. Skarga Pana Roberta Jacka na działanie kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - oddaje głos Panu Robertowi Jackowi i prosi o przedstawienie konkretnie zarzutów jakie ma wobec Pani Aleksandry Stachowiak kierownikowi MOPS w Lublińcu.


Pan Robert Jacek - stwierdził, że zarzuty jakie ma wobec działalności Pani Aleksandry Stachowiak kierownikowi MOPS w Lublińcu przedstawił na piśmie w skardze, którą złożył w siedzibie Urzędu Miejskiego w Lublińcu, a dotyczą one nie wykonania wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 12 grudnia 2008 r.


14.45 na posiedzenie przybywa radny Wojciech Graca


Przewodniczący Wojciech Jędryka - poprosił o dokładniejsze przedstawienie zarzutów.


Pani Katarzyna Koral - Jacek - stwierdziła, że został wydany wyrok w sprawie jej małżonka i obowiązkiem urzędnika jest wykonanie tego wyroku. Sprawa dotyczyła prowadzonej egzekucji świadczeń alimentacyjnych na rachunek MOPS, pomimo tego, że małżonkowi Wojskowe Biuro Emerytalne w Katowicach z urzędu dokonywało stosownych potrąceń na rzecz jego małoletnich dzieci. W konsekwencji alimenty były płacone podwójnie. Sytuacja taka powstała w wyniku nie wyjaśnienia wszystkich okoliczności w sprawie. Sąd Wojewódzki stwierdził, że organ administracyjny I instancji dokonał pobieżnie obliczeń finansowych dotyczących rozliczenia pomiędzy wypłaconą zaliczką, a wyegzekwowaną przez komornika kwotą. Ponadto w uzasadnieniu wyroku czytamy, że dopiero trzecie postępowanie organu pierwszej instancji podjęło próbę wyjaśnienia sytuacji osobistej i dochodowej małżonka.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - zapytał czy z treści wyroku wynika, że decyzja MOPS nie podlega wykonaniu.

Pani Katarzyna Koral - Jacek - poinformowała, że z treści wyroku wynika, że decyzja o pobieraniu zaliczki alimentacyjnej pomimo płacenia przez małżonka alimentów była niesłuszna.

Ponadto Pani Jacek stwierdziła, że pomimo wielu prób ugodowego załatwienia tej sprawy Pani Kierowniki nie odpowiadała na ich pisma, a postępowanie było prowadzone w sposób dla nich uciążliwy ze względu na czas jego trwania.


Kierownik MOPS Aleksandra Stachowiak - stwierdziła, że postępowanie trwa długo, dlatego że takie są procedury. Ponadto stwierdziła, że kiedy Pan Robert Jacek składał skargę wyrok był nieprawomocny i do dnia dzisiejszego nie mamy informacji na piśmie, że jest prawomocny. MOPS w Lublińcu podejmie stosowne działania w przedmiotowej materii jak wyrok będzie prawomocny, gdyż tylko wtedy będzie nadawał się do wykonania. Kontynuując stwierdziła, że prowadząc sprawę Pana Roberta Jacka ona i jej zespół kierował się wiedzą i doświadczeniem zawodowym, z którego wynikało, że MOPS nie jest kompetentny do sprawdzania dokumentów, zaświadczeń wystawionych przez komornika, gdyż to komornik dysponuje większą gamą narzędzi prawnych i instytucjonalnych do przeprowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia czy obywatel płaci swoje zobowiązania.


Pani Katarzyna Koral - Jacek - stwierdziła, że został popełniony błąd bo mąż płacił alimenty, a mimo to pobierano mu zaliczkę alimentacyjną, trudno jest jednoznacznie stwierdzić kto odpowiada za taką sytuację czy komornik, czy MOPS w Lublińcu, ale powstały błąd należy naprawić. Kontynuując stwierdziła, że dokumenty z Wojskowego Biura Emerytalnego zostały wysłane do MOPS, że alimenty są pobierane na dzieci.


Kierownik MOPS Aleksandra Stachowiak - stwierdziła, że MOPS w swoich działaniach wobec Pana Roberta Jacka opierał się na ustaleniach dokonanych przez komornika.


Pani Katarzyna Koral - Jacek - stwierdziła, że jest to dla niej nie zrozumiałe, gdyż komornik powiedział, im że on podejmował działania egzekucyjne na podstawie dokumentów wystawionych przez MOPS.


Pani Joanna Gambuś kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Lublińcu - stwierdziła, że jak była małżonka Pana Jacka zgłosiła się do MOPS po zaliczkę alimentacyjną posiadała stosowne dokumenty od komornika, a więc działania MOPS były poprzedzone w tej materii czynnościami komorniczymi.


Kierownik MOPS Aleksandra Stachowiak - uzupełniła wypowiedź swojej pracownicy stwierdzając, że jest to prawda, gdyż jak MOPS przejął sprawę Pana Roberta Jacka z dokumentów komorniczych wynikało, że zadłużenie wobec jego dzieci z pierwszego małżeństwa wynosi 6000 zł.


Pani Katarzyna Koral - Jacek - podniosła fakt, że w dniu dzisiejszym jest wyrok sądu i należy go wykonać, a z treści wyroku wynika, że decyzja jaka została wydano wobec jej małżonka nie nadaje się do wykonania.


Radca Prawny Witold Tyrpień - stwierdził, że sąd II instancji uchylił decyzję organu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie i poprzedzająca ją decyzję Burmistrza Miasta Lublińca, ale wyrok nie rozstrzyga sprawy co do jej istoty tylko przekazuje sprawę ponownie do organu pierwszej instancji w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Oznacza to, że w dniu dzisiejszym nie możemy jednoznacznie wyrokować kto ma, a kto nie ma racji, gdyż po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przez SKO w Częstochowie wyda decyzję, ale nikt z nas nie wie jaka będzie ona co do treści.

Kierownik MOPS Aleksandra Stachowiak - stwierdziła, że materiał od komornika był bardzo czytelny według niego wynikało, że jest dług, natomiast czy był on zasadny czy nie rozstrzygnie SKO w Częstochowie lub sąd.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że sprawa jest bardzo skomplikowana i należy w spokoju oczekiwać ostatecznego jej zakończenia. Podziękował Państwu Katarzynie i Robertowi Jacek za przybycie na posiedzenie komisji.


ad. 5. Sprawa mieszkańców ul. P. Stalmacha 12


Przewodniczący Wojciech Jędryka - poinformował zebranych radnych, że Pan Przewodniczący zajmował się sprawą mieszkańców Pl. Stalmacha 12, którzy wnioskowali o przekwalifikowanie statusu prawnego zamieszkiwanych przez nich mieszkań z socjalnych na komunalne. W dniu 08 kwietnia 2009 r. wpłynęło do Biura Rady pismo sekretarza Jana Grajcara w przedmiotowej sprawie. Z treści ww. pisma wynika, że w dniu dzisiejszym urząd nie może przychylić się do wniosku mieszkańców, gdyż w pierwszej kolejności należałby znaleźć nową siedzibę dla Zespołu Pieśni i Tańca "Halka", powstałaby także konieczność przeniesienia szkolnej biblioteki Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 i w konsekwencji zapewnienie odpowiednich lokali socjalnych pozostałym mieszkańcom przy ul. P Stalmacha 12, którzy nie chcą przekwalifikowania mieszkań z socjalnych na komunalne. Ostatnim warunkiem jest znalezienie osób chętnych do zamieszkania w mieszkaniach komunalnych o standardzie lokali socjalnych, z czynszem lokali komunalnych.

Komisja zapoznała się z wysłanymi do niej przez Pana Przewodniczącego Piotra Półtoraka pismami, ale na tym etapie kończy się jej rola. Jednakże w związku z powyższym, że na posiedzenie komisji zdrowia przyszły Panie, które wnioskowały o zamianę statusu prawnego przedmiotowych lokali, Przewodniczący Wojciech Jędryka udzielił Paniom głosu.


Pani Zofia Ćwieląg - przedstawiła sytuację rodzin mieszkających przy ul. P. Stalmacha 12 z której to wynika, że w budynku mieszka 7 rodzin, niestety 3 z nich to rodziny patologiczne.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - wtrącił, że każdy ma prawo do lokalu socjalnego nawet rodziny patologiczne.


Pani Mariola Holi- poinformowała, zebranych, że rodzinom tym odłączono prąd, że lokatorzy tych mieszkań urządzają libacje alkoholowe w których według tego co zaobserwowała uczestniczą przychodzące tam osoby nieletnie.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że komisja której pracami kieruje zajmuje się problematyką zdrowia, natomiast taka sprawa powinna zainteresować komisję bezpieczeństwa, której najbliższe posiedzenie odbędzie się dnia 27.04.2009 r. o godzinie 10.30.


Radna Jadwiga Kandora - zapytała obecnego na sali radcę prawnego jak uwolnić te rodziny od tej patologii?


Radca Prawny Witold Tyrpień - stwierdził, że należałoby przeprowadzić postępowanie eksmisyjne, jednakże sąd orzeknie, że należy zabezpieczyć potrzeby eksmitowanych, a więc zabezpieczyć im dach nad głową, powstaje pytanie gdzie ich umieścić skoro miasto ma poważne problemy z lokalami socjalnymi.


Pani Zofia Ćwieląg - stwierdziła, że cztery rodziny mieszkające przy ul. P. Stalmacha 12 pomimo uciążliwych sąsiadów chcą aby zajmowane przez nich lokalne zostały przekwalifikowane na komunalne. Ponadto poinformowała, że kiedyś mieszkania miały charakter mieszkań zakładowych, później komunalnych a w dniu dzisiejszym socjalnych.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że komisja zwróci się z prośbą do Pana Burmistrza o wyjaśnienie podniesionej przez Panie kwestii i podziękował za przybycie na posiedzenie komisji.


15.40 posiedzenie opuszczają Pani Zofia Ćwieląg, Marzena Martinez i Mariola Holi.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - zarządził głosowanie nad skargą Pana Roberta Jacka na działanie kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu. Zadając pytanie następującej treści: "Czy skarga wniesiona na kierownika MOPS Panią Aleksandrę Stachowiak jest bezzasadna ?"


"za" 6 głosów , "przeciw" -0 , "wstrzymujące"- 0

- quorum- 6 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że komisja uznała skargę za bezzasadną.


ad.6. Zaopiniowanie projektu uchwały na sesję Rady Miejskiej w sprawie zmiany Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - poprosił o ustne przedstawienie uzasadnienia dla projektu niniejszej uchwały oddając głos Pani kierownik MOPS Aleksandrze Stachowiak.


Kierownik MOPS Aleksandra Stachowiak - stwierdziła, że podczas poprzedniej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Gminą Zabrze dotyczącego prowadzenia w 2009 r. działalności edukacyjno – informacyjnej, terapeutycznej i wspierającej w Izbie Wytrzeźwień w Zabrzu dla mieszkańców Miasta Lublińca, obecny projekt uchwały jest jej konsekwencją finansową, gdyż środki na realizację owego porozumienia będą pochodzić z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - podziękował Pani A. Stachowiak i zwrócił się z pytaniem do radnych czy ktoś ma pytania do niniejszego projektu uchwały.

Nikt z radnych nie zgłosił się.

W związku z powyższym Przewodniczący zarządził głosowanie.


"za" 6 głosów , "przeciw" -0 , "wstrzymujące"- 0

- quorum- 6 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że projekt uchwały otrzymał pozytywną opinię komisji.


ad.7. Wyrażenie przez komisję opinii na temat rozpoczęcia prac nad projektem uchwały w sprawie partycypowania przez gminę w kosztach rehabilitacji dzieci rodziców będących w ciężkiej sytuacji finansowej.



Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że do materiałów komisji zostały także dołączone dokumenty dotyczące Igora Trzęsioka. Sprawa Igorka jest poważna dziecko ma niecałe 2 latka i niestety jest dotknięte poważną chorobą. Z materiałów jakie przygotowało Biura Rady wynika, że w podobnych sytuacjach inne gminy podejmują stosowne działania np. Wielowieś. Kontynuując Przewodniczący poprosił o wyciągnięcie kserokopii stosownej uchwały gminy Wielowieś.


Następnie zwrócił się do zebranych czy mają jakieś pytania odnośnie sprawy Igora Trzęsioka.

Nikt z radnych nie zgłosił się.


W związku z powyższym Wojciech Jędryka zaproponował aby komisja wyraziła poprzez głosowanie swoją opinię czy wyraża zgodę na kontynuowanie prac nad niniejszym projektem uchwały przez Radę Miejską.


"za" 6 głosów , "przeciw" -0 , "wstrzymujące"- 0

- quorum- 6 członków komisji ( pełen skład 7 radnych).


Przewodniczący Wojciech Jędryka - stwierdził, że opinia komisji jest pozytywna dla rozpoczęcia prac nad projektem uchwały.


ad. 8. Działalność Domu Dziennego Pobytu Klub Seniora w Lublińcu.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - oddał głos Pani Grażynie Boduszko Kierownik Domu Dziennego Pobytu Klub Seniora w Lublińcu.


Kierownik Grażyna Boduszko - poinformowała radnych, że od stycznia br. Dom Dziennego Pobytu Klubu Seniora ma nową siedzibę, co prawda obecny lokal jest o 40 m mniejszy od poprzedniego, jednakże warunki pracy i pobytu osób korzystających z Domu Dziennego Pobytu Klubu Seniora są o wiele lepsze. Obecnie klub posiada dwie łazienki, ogród, w a brak progów jest bardzo ważny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Ponadto usytuowanie klubu w pobliżu klasztoru wpływa pozytywnie na jego mieszkańców. Z usług klubu korzysta 40 osób, 37 wraz z wyżywieniom. Przedział wiekowy jest ogromny, gdyż najmłodsze osoby mają 27 lat, a najstarsza 88. Osoby młode to młodzi inwalidzi niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji.

Pani kierownik zapytała czy radni mają do niej jakieś pytania.

Pytań nie był w związku z powyższym Pani kierownik Grażyna Boduszko zaproponowała zwiedzenie klubu.


ad.9. Inne sprawy bieżące.


Przewodniczący Wojciech Jędryka - poinformował radnych, że przeprowadzone w dniu 10 marca 2009 r. badania pomiaru gęstości mocy wokół stacji bazowej telefonii komórkowej zlokalizowanej na kominie ciepłowni w Lublińcu przy ul. Tuwima 6 nie wykazało występowania wartości gęstości mocy przekraczające dopuszczalne normy.

Następnie Przewodniczący zapytał czy ktoś chciałby odnieść się do tej sprawy lub poruszyć inną sprawę nie objętą porządkiem obrad.

Nikt z radnych nie zgłosił się.

W związku z powyższym Przewodniczący zamknął obrady komisji w dniu 23.04.2009 r.




Protokołowała                                                           Przewodniczący Komisji


Andżelika Luba                                                               Wojciech Jędryka

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr 32/09 z posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych odbytego w dniu 23 kwietnia 2009 r.
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Andżelika Luba
Data publikacji:22.05.2009 08:12
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Andżelika Luba
Data aktualizacji:12.05.2011 12:06